30.08.2018 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Exkurzia modranských vinárov

Vinársky a vinohradnícky spolok VINCÚR z Modry každý rok organizuje odbornú exkurziu do vybraných vinohradníckych oblasti na Slovensku i v zahraničí. V tomto roku organizátori pripravili návštevu siedmich vinárstiev na južnom Slovensku. Na exkurzii sa zúčastnilo 23 vinohradníkov a vinárov, členov spolku VINCÚR Modra.

MODRA. Prvou zástavkou bolo vinárstvo Žitavské vinice v obci Úľany nad Žitavou. Vinárstvo má širokú skladbu vín, zameriava sa prevažne na polosladké a sladké vína, ale v ponuke má aj suché vína. Do vinárskeho povedomia sa toto vinárstvo dostalo mnohými oceneniami nielen zo slovenských výstav, ale aj zo zahraničných odborných degustácií.

Toto vinárstvo má v ponuke i nové slovenské odrody ako napríklad Devín, Hron, Dunaj a ďalšie tradičné odrody Veltlínske zelené či Rizling rýnsky. Výklad pri degustácii podal vinár Jozef Teplan, ktorý sa okrem vinárstva venuje aj pestovaniu kvetov.

Z Požitavia sa účastníci exkurzie presunuli do levického regiónu. Charakterizuje ho sopečné pohorie, na ktorom sa nachádza celý región, ako napríklad obce Čajkov, mesto Levice, obce Brhlovce, Pukanec, Santovka, Podlužany či Rybník. Vinárstva z tohto regiónu sa združili do spolku Terroir Tekov, v ktorom prísne dbajú na miestny charakter vín. Vyzdvihujú napríklad Peseckú leánku, ktorá  pochádza práve z tohto regiónu. Sopečná a tufová pôda zanechávajú vo vínach typický „rukopis“.

V Čajkove sme navštívili vinárstvo Mareka Uhnáka s názvom Pivnica Čajkov, kde okrem Peseckej leánky ponúkli modranským vinárom ďalšie charakteristické vína z tohto regiónu. Ďalšími navštívenými vinárstvami boli Muráni – Víno Čajkov a Vinárstvo Michel.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down