17.06.2024 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Export nemeckých vín vzrástol začiatkom roka o takmer 10 %, podporila ho Čína

        Berlín 17. júna (TASR) - Vývoz nemeckých vín vzrástol na začiatku tohto roka o takmer desatinu, k čomu prispel najmä prudký rast dopytu v Číne. Export do najväčšej ázijskej ekonomiky sa zvýšil o takmer polovicu, a to ako z pohľadu objemu, tak z pohľadu tržieb. TASR o tom informuje na základe správ agentúry DPA a portálu Just Drinks.


        Hodnota exportu nemeckých vín vzrástla v 1. štvrťroku tohto roka oproti rovnakému obdobiu roka 2023 o 9 % na 92 miliónov eur, uviedol tento týždeň Nemecký vinársky inštitút. Aj z pohľadu objemu vyvezeného vína dosiahol export rast o 9 %, pričom Nemecko na zahraničných trhoch predalo celkovo 283.000 hektolitrov.
        Objem exportu a tržby výrazne ovplyvnil dopyt v Číne. Objem vývozu na tento trh sa zvýšil o 49 % na 10.000 hektolitrov a tržby vzrástli o 47 % na 5,4 milióna eur. Výrazne však vzrástol nemecký export aj na trhy Poľska, Dánska, Holandska a Japonska, pričom rast dosiahol dvojciferné hodnoty. To platí aj v prípade rastu tržieb.
        Naopak, objem vývozu do USA klesol o 10 % na 33.000 hektolitrov. To sa odrazilo aj na tržbách, ktoré sa znížili o 12 % na 14 miliónov eur.
        Za minulý rok dosiahli tržby Nemecka z predaja vína 384 miliónov eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje rast o 4 %, pod čo sa podpísalo najmä zvýšenie cien. Objem vývozu totiž klesol o 2 % na tesne pod 1,2 milióna hektolitrov.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down