Expozícia s uceleným sortimentom ozimín

Spoločnosť RWA SLOVAKIA na 12. ročníku Celoslovenských dní poľa v Oponiciach tradične predstavila osvedčené, hlavne však nové odrody pšenice a ostatných druhov hustosiatych obilnín od renomovaných európskych šľachtiteľských spoločností.

CDP 2023

„Tak ako každoročne, máme aj tu na Celoslovenských dňoch poľa v Oponiciach zastúpený celý sortiment ozimín. Predstavujeme výber najdôležitejších odrôd, z ktorých najväčšie zastúpenie má pšenica ozimná. Samozrejme, aj v tomto roku prinášame viaceré novinky, ktorými sa snažíme reagovať na zmeny v prostredí spôsobené klimatickou zmenou,“ uviedla k portfóliu spoločnosti RWA SLOVAKIA jej zástupkyňa Ing. Jana Garaiová.

Perspektívne novinky v pšenici ozimnej

Jednou z hlavných noviniek v ponuke pšenice ozimnej je odroda Axaro zo šľachtenia rakúskej spoločnosti Probstdorfer. „Ide o odrodu, ktorá je v sortimente výnimočná, tým, že je suchovzdorná, stres-tolerantná, špičkovej elitnej potravinárskej kvality, je bezpečná z pohľadu úrody spoľahlivým nalievaním zrna. Disponuje štandardným zdravotným stavom, pri uplatnení primeranej ochrany je bezproblémová,“ zhodnotila vlastnosti novinky J. Garaiová, pričom pri očakávaní vysokej úrody odporučila ošetrenie na spevnenie stebla. Ide o exportnú pšenicu určenú pre najnáročnejšie trhy, ako napr. rakúsky, či taliansky. Vlastnosťami sa presadí v suchých a teplých stanovištiach, južnejších oblastiach, kde bude prínosom pre pestovateľa. Je vhodná aj do ekologického pestovania, pretože ako jedna z mála na trhu má genetickú rezistenciu k Tilletii caries (Sneť mazľavá). Zástupkyňa spoločnosti odporúča nižšie výsevky, čo ale odroda Axaro premietne do vyšších úrod zrna.

Ďalšou novinkou, tentoraz z vlastnej šľachtiteľskej stanice Saatzucht Edelhof, je odroda Ekonom, ktorá má podľa J. Garaiovej všetky predpoklady stať sa nástupcom mimoriadne úspešnej odrody Energo, pochádzajúcej z rovnakého šľachtenia. Ide o odrodu s elitnými potravinárskymi parametrami s veľmi dobrým zdravotným stavom, dobrou odolnosťou proti poliehaniu, navyše toleruje neskorý termín výsevu. Ako uviedla zástupkyňa spoločnosti - v porovnaní s odrodou Axaro dosahuje vyšší obsah bielkovín, ktorý neklesá ani pri vysokých úrodách. Naproti tomu Axaro má výbornú objemovú hmotnosť. „Ekonom je ekonomicky zaujímavá odroda, o čom svedčí aj jej pomenovanie. Elitnú kvalitu s prehľadom dosiahne aj pri nižšej úrovni hnojenia dusíkom,“ dodala k novinke J. Garaiová.

Ťažisko sortimentu

Z pestovateľsky etablovaných odrôd v pokuse J. Garaiová upozornila na Bernstein, Julie, Energo a Beatus – odrody pšenice s elitnými parametrami. Z odrôd s potravinárskou kvalitou A zaujala odroda Asory - pokračovateľka pestovateľsky úspešnej JB Asano. Podľa J. Garaiovej dokáže splniť požiadavky pestovateľov na vysokú úrodu, výborný zdravotný stav, zimuvzdornosť, má veľmi dobrú odolnosť k prerastaniu, toleruje neskorší výsev. Pre dosiahnutie úrodového potenciálu postačí nižší výsevok.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down