14.01.2020 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Expozícia s titulom Traktor roka 2020

Značka FENDT je známa každému poľnohospodárovi, a to najmä vďaka precíznemu spracovaniu svojich strojov, nadštandardnému komfortu a často nevídaným technologickým vymoženostiam. FENDT je vlastne taký Mercedes medzi traktormi. Vďaka kvalite spracovania, o ktoré sa starajú nemeckí inžinieri zbiera ocenenia ako na bežiacom páse.

Medzi ne sa nedávno už po šiesty krát pridalo ocenenie Traktor roka 2020, ktoré bolo zástupcom spoločnosti udelené počas veľtrhu Agritechnica 2020 za stroj FENDT 942 VARIO. O titule rozhodovalo tento rok 25 poľnohospodárskych novinárov z 24 krajín sveta.

Hneď na začiatok je potrebné uviesť, že traktor FENDT 942 VARIO vôbec po prvý krát prekonáva pomyseľnú hranicu „deväťstovkového radu“, ktorou je 400 konských síl. O túto porciu výkonu sa stará šesťvalcový motor MAN s objemom 9 l, ktorý bol navrhnutý tak, aby spĺňal emisné normy Stage V. Výkon 305 kW (415 k) je teda dostatočný pre prácu s väčšinou náradia, ponúkaným na trhu. Systém úpravy spalín sa pri tomto modely skladá z katalyzátora DOC, filtra pevných častíc a systému SCR. Koncept Fendt ID, ktorý má za úlohu priniesť vysoké výkonové rezervy je v tomto rade traktorov použitý vôbec po prvý raz. Nominálne otáčky nového motora MAN sú na úrovni 1 700 ot./min a voľnobežné otáčky sú nastavené na tichých 650 ot./min. Maximálnu rýchlosť 60 km/h dosahuje pritom traktor pri úsporných 1 450 ot./min a pri prepravnej rýchlosti 40 km/h beží motor dokonca iba na 950 ot./min. Maximálny krútiaci moment je tak dosahovaný pri nízkych otáčkach motora, čo zabezpečuje nízku spotrebu PHM. Palivová nádrž traktora má objem 800 l a dopĺňa ju nádrž na Ad-Blue s objemom 85 l. Traktor je vybavený i novou kabínou nazvanou Fendt Life Cab, v ktorej nájdeme množstvo technológií. Odbornú porotu zaujala vysoká úroveň konektivity, ktorá zabezpečuje možnosť diaľkového ovládania viacerých funkcií traktora, ale i inovatívny hydraulický systém zložený z dvoch samostatných okruhov.

FENDT 942 VARIO obstál v konkurencii piatich traktorov Case IH Magnum 380 CVX Drive, Claas Axion 960 Terra Trac, McCormick X7.624 VT Drive and Valtra N 154e Versu.

FENDT IDEAL 10T

Kombajny IDEAL, ktoré boli verejnosti po prvý raz predstavené na Agritechnice 2017 už mali tú česť kosiť aj naše slovenské porasty. Výrobca však na Agritechnice 2019 predstavil nový model, ktorý sa zaradí na čelo radu IDEAL. Bude niesť označenie IDEAL 10T a má ísť opäť o posun hranice výkonnosti zberovej techniky.

Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down