17.09.2018 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Expozícia ÚKSÚP-u v centre výstavy Agrokomplex

Na 45. ročníku medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex 2018, sa Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP) opäť tešil veľkému záujmu návštevníkov z radov odbornej i laickej verejnosti. Účastníkom Agrokomplexu sa predstavil priamo v centre diania výstavy.

Agrokomplex 2018

Zelenina aj liečivé rastliny opäť zaujali

"V tomto roku sa predstavujeme na menšej ploche, ale z hľadiska prístupu verejnosti je to na vhodnejšom mieste, v podstate v centre diania výstavy Agrokomplex," uviedol k prezentácii Ing. František Lenče, vedúci skúšobnej stanice ÚKSÚP-u Nové Zámky, ktorej pracovníci sa opäť podieľali na príprave políčok s ukážkami odrôd 14 druhov zeleniny, liečivých a koreninových rastlín, ktoré boli tentoraz umiestnené na malých políčkach výstaviska v bezprostrednom dosahu výstavných pavilónov.

Napriek tomu, že výstavné políčka sú na menšej ploche ako v minulých rokoch, expozícia vyvolala pozitívne ohlasy laickej aj odbornej verejnosti. Vystavených bolo celkovo 62 odrôd papriky ročnej, čili papričiek, rajčiaka, ľuľku baklažánového, póru, kelu hlávkového a kučeravého, kalerábu, petržlenu, šalátu siateho a feniklu, vrátane sortimentu liečivých a koreninových rastlín.

„Cieľom prezentácie bolo prepojenie úžitkového zámeru s estetickým, skrátka tých aspektov, ktoré ľudia vyhľadávajú. Návštevníkom chceme dať na vedomie, že  jednou z hlavných činností našej inštitúcie je v zmysle platnej legislatívy skúšanie odrôd zeleniny s cieľom ich registrácie a na podujatí akým je Agrokomplex, chceme zeleninu ako takú čo najviac spropagovať,“ dodal F. Lenče.

Dianie v oblasti skúšania zeleniny ozrejmila Ing. Monika Pavlatovská z ÚKSÚP Nové Zámky: „Sortiment odrôd v štátnych odrodových skúškach tvoria väčšinou zahraničné odrody zeleniny. Od roku 2013 je naša skúšobná stanica akreditovaná európskym Úradom Spoločenstva pre odrody rastlín (CPVO) pre výkon skúšok na odlišnosť, vyrovnanosť a stálosť pre baklažán, kukuricu cukrovú a pukancovú, melón cukrový a pór záhradný“.

Program so vzdelávacím cieľom

V tomto roku pracovníci ÚKSÚP-u pripravili pre návštevníkov výstavy program zameraný na agrochemický rozbor pôdy a výživu rastlín. Formou ankety zisťovali, čo vedia o tejto problematike, aké majú skúsenosti s používaním hnojív, pôdnych pomocných látok, či pestovateľských substrátov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down