20.01.2017 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

FAO reaguje na novú situáciu

Nebezpečný vírus, ktorý sa v roku 2013 objavil v Turecku a neskôr v Rusku a v Grécku, sa rozšíril naprieč Balkánom, a momentálne ohrozuje aj zvyšok Európy. Na zastavenie jeho šírenia a na prípravy na toto zastavenie sústreďuje Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) svoju pozornosť a technické kapacity. Konkrétne pôjde o dva regionálne projekty, zamerané na prevenciu a kontrolu tohto vírusu.

RÍM. Nodulárna dermatitída je vo väčšine prípadov prenášaná hmyzom a charakterizuje ju tvorba uzlov na koži zvierat. Nákaza môže spôsobovať ekonomické straty v podobe zníženej produkcie mlieka, nižšej hmotnosti dobytka a v podobe sterility býkov. Sekundárne infekcie môžu viesť aj k úhynu zvierat. "Kožné uzly" znižujú aj hodnotu kože hovädzieho dobytka. V prípade rozšírenia vírusu by mohlo dôjsť i k obmedzeniu obchodu.

 

Zber a analýza údajov

 

„Toto je prvý raz, čo sa daný vírus objavil v Európe," povedal Andrij Rozstaľnyj, ktorý sa vo FAO zaoberá otázkami živočíšnej výroby a zdravia zvierat.

„Naším počiatočným krokom by mal byť zber a analýza údajov o šírení sa vírusu a o jeho ekonomických dôsledkoch. Až po posúdení epidemiologickej situácie môžeme určiť, ako budeme ďalej postupovať."

Možnosti kontroly vypuknuvšej nákazy budú porovnávané na základe analýzy ich nákladov a prínosov. Ďalej bude vypracovaný špecifický manuál pre euroázijský kontinent, ktorý bude prakticky aplikovaným výstupom jedného z projektov FAO, zameraných na boj s touto nákazou.

Pretože len málo európskych veterinárov už má skúsenosti s nodulárnou dermatitídou, treba vypracovať podrobné postupy, ktoré zabezpečia dodržanie správnych procedúr pri veterinárnom dohľade.

„Prebiehajú prípravy na sériu stretnutí, ktorých cieľom bude podporiť rozvoj povedomia v jednotlivých krajinách," dodal A. Rozstaľnyj.

Pripravované stretnutia by mali zvýšiť povedomie o tejto chorobe, čo je základným krokom pre udržanie kontroly nad akoukoľvek nákazou, ktorá sa šíri vo svete.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down