03.10.2016 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmári evidujú 17 % objemu vystavených faktúr po lehote splatnosti

Zlá platobná morálka odberateľov sa premieta aj do poľnohospodárstva, kde spoločnosti a družstvá evidujú v priemere 17 % objemu faktúr po termíne splatnosti. Vyplýva to z analýzy slovenského poľnohospodárstva spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research v spolupráci so spoločnosťou O.M.C. Invest za 3. štvrťrok 2016.

BRATISLAVA. Poprední predstavitelia týchto spoločností potvrdili, že na ich účtoch chýba takmer pätina (19 %) vyfakturovaných prostriedkov. Spoločnosti zamerané na rastlinnú výrobu evidujú 15 % neuhradených faktúr.

Platobná morálka odberateľov je však podľa siedmich poľnohospodárskych podnikov z desiatich (71 %) rovnaká ako v roku 2015. Necelá pätina (17 %) spoločností, naopak, upozorňuje v porovnaní s minulým rokom na jej zhoršenie. Na neplatičov sa sťažujú predovšetkým spoločnosti zaoberajúce sa živočíšnou výrobou, ktoré podľa svojich riaditeľov majú problém s 22 % odberateľov.

"Necítime nejaké výrazné zmeny, máme asi 20 až 30 % po splatnosti, ale nie je to nič tragické, sú to posuny platieb niekoľko dní, respektíve týždňov, ale neohrozuje to našu platobnú schopnosť. Je to aj preto, že dlhodobo spolupracujeme s našimi odberateľmi, vieme si vyjsť v ústrety," komentovala platobnú morálku odberateľov predsedníčka PD Gader Blatnica Zlata Holubová.

"Väčšinu našej produkcie predávame na platby dopredu, preto sa platobná disciplína udržuje na prijateľnej úrovni. Dôležité je, že náš odberateľ dodržuje splatnosti faktúr za kravské mlieko. Aj z tohto dôvodu zatiaľ túto výrobu držíme," popisuje situáciu vo vlastnej firme Vladimír Chovan, generálny riaditeľ Agropartner, s. r. o.

Podľa analýzy sa necelá polovica poľnohospodárskych spoločností (46 %) stretla tiež s oneskorením priamych platieb z dotačných titulov. Medzi najčastejšie dôvody tohto zdržania patrí podľa riaditeľov poľnohospodárskych družstiev pochybenie na strane úradov, zdržanie pre krížové kontroly a nesprávne deklarované údaje v dokumentoch.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down