12.05.2016 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmári končia s jarnými osevmi a monitorujú škody spôsobené mrazom

Farmári počas 18. týždňa končili s jarnými osevmi v regiónoch Slovenska, vrátane severných a severovýchodných lokalít. Firmy pôsobiace najmä na západnom Slovensku naďalej monitorujú škody spôsobené mrazom, v niektorých prípadoch budú musieť plodiny nanovo siať. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

BRATISLAVA. Poľnohospodári v okrese Galanta a aj v ďalších zasiahnutých oblastiach po silných aprílových mrazoch podľa nej pozorne sledujú, či a do akej miery príde k regenerácii porastov, alebo či ich budú musieť nahradiť. Keďže začiatkom mája v regióne pršalo, dážď pomohol rozpustiť hnojivo, čo bude mať pozitívny vplyv na samotnú regeneráciu mrazmi zasiahnutej budúcej úrody.

"Pestovatelia z okresu Nové Zámky s jarnými osevmi skončili a rovnako monitorujú škody po mrazoch," priblížila.

V regióne Trenčín a aj Prievidza podľa Holéciovej pršalo, čo spomalilo priebeh jarných prác. Trenčianski poľnohospodári skončili osev slnečnice a ďalej pokračovali so sójou a kukuricou, ktorá bola do konca týždňa zasiata na 73 % plánovanej plochy. Poľnohospodári z Prievidze a okolia v 18. týždni začali už aj so zelenou žatvou – senážovaním.

S jarnými osevmi postupne končia farmári aj na severe a východe Slovenska. V 18. týždni zasiali všetky plánované plochy na Liptove (okres Liptovský Mikuláš a Ružomberok), v okrese Stará Ľubovňa a Svidník. "Prešovčanom ostáva vysadiť okolo 90 hektárov zemiakov," dodala hovorkyňa SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down