04.03.2023 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmári ochromili cestnú premávku v Bruseli

        Brusel 4. marca (TASR) - Nahnevaní belgickí farmári na stovkách traktorov a za sprievodu hlasného trúbenia prišli do Bruselu v rámci protestu proti vládnym plánom na zníženie emisií dusičnanov. Informuje o tom spravodajca TASR.


        Belgické médiá dopredu upozorňovali, že protest farmárov spôsobí vážne narušenie dopravy v hlavnom meste Belgicka, internetový denník The Brussels Times naznačil, že do metropoly môže prísť viac ako 2000 traktorov a rôznej poľnohospodárskej techniky, čo znamená konvoj v dĺžke 15 až 20 kilometrov.
        Vedenie bruselského mestského podniku hromadnej dopravy (STIB/MIVB) v tejto súvislosti na piatok poobede posilnilo viaceré autobusové a električkové spoje, lebo niekoľko hlavných ciest v Bruseli bolo uzavretých a polícia varovala, že problémy s obmedzením dopravy môžu trvať až do konca dňa.
        Protesty farmárov zo severnej časti Belgicka sú namierené proti flámskej regionálnej vláde, ktorá sídli v Bruseli. Flámska vláda sa snaží dospieť k dohode o znížení znečistenia dusičnanmi, avšak farmári namietajú, že požadované zníženie emisií dusíka v živočíšnej výrobe a pri používaní hnojív, ktoré Belgicko musí splniť v rámci smernice EÚ, mnohých z nich pripraví o podnikanie.
        "Dohoda o emisiách dusíka v terajšom znení vytvára sociálno-ekonomický krvavý kúpeľ. Požadujeme dôkladnú úpravu dohody a poskytnutie perspektívy, v rámci ktorej budú môcť farmári aj naďalej poskytovať miestne, udržateľné a zdravé potraviny v najvyšších štandardoch kvality," uviedli v spoločnej tlačovej správe farmárske organizácie Boerenbond, ABS, Groene Kring, Jong ABS a Ferm for Agro Women.
        Poľnohospodári sa zároveň sťažujú, že ich rezort musí urobiť oveľa hlbšie škrty ako priemysel. Rokovania s flámskou vládou sa naťahujú už niekoľko týždňov a regionálnu vládu priviedli na prah kolapsu.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down