21.02.2013 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmárske trhy s bohatou ponukou

Mestskú tržnicu na Námestí SNP v Stropkove obsadia v sobotu (23.2.) roľníci, ktorí budú prezentovať a predávať svoje produkty. Anežka Madzinová z Odboru školstva a kultúry Mestského úradu v Stropkove uviedla, že Stropkovské farmárske trhy sa budú konať po štvrtý raz.

„Naším cieľom je predovšetkým podpora domácich chovateľov, pestovateľov a prvovýrobcov poľnohospodárskych a potravinárskych produktov. Plánujeme takto vytvoriť tradíciu, ktorá by dala priestor takzvanému predaju z dvora. To nepochybne súvisí aj so zdravým životným štýlom," konštatovala A. Madzinová.
Podľa nej si ľudia na takúto formu predaja postupne začínajú zvykať, oceňujú hlavne kvalitu a čerstvosť potravín, ale aj cenu.
„V neposlednom rade je dôležitý aj vzťah, ktorý si kupujúci budujú k výrobcom, čo sa prirodzene odzrkadľuje na dôvere ku konkrétnemu roľníkovi. Takto im dávame príležitosť výrobcu spoznať a bližšie sa informovať, ako daný výrobok vzniká," vysvetlila A. Madzinová.
Dodala, že zavedenie takejto tradície, ktorá by podporovala regionálnych poľnohospodárov, je dlhodobý proces a preto chce mesto klásť dôraz aj na pravidelné konanie takýchto trhov. Podľa nej by sa mali konať s mesačnou periodicitou.
Pravidelné organizovanie trhov podľa nej neovplyvní pestrosť či ponuku ponúkaných produktov, pretože v tomto prípade treba brať do úvahy skutočnosť, že produkcia závisí aj od sezóny.
„Je teda prirodzené, že napríklad výrobcovia bryndze vstúpia na trhy niekedy v máji, zeleninári začiatkom leta, pestovatelia ovocia až vtedy keď budú dozrievať plody. To je zárukou, že podstatná časť sortimentu sa bude prirodzene meniť," doplnila A. Madzinová.
Zdôraznila tiež, že mesto v prípade farmárskych trhov zatiaľ nebude vyberať od trhovníkov poplatky za užívanie priestoru a rovnako popri týchto aktivitách vytvorí aj priestor pre remeselníkov z okolia.
V predajných stánkoch si budú môcť návštevníci od 7. do 14. hodiny vybrať z produkcie pestovateľov, drobných chovateľov zvierat a hydiny, producentov mliečnych výrobkov, zaváranín, kvetov, okresných rastlín, medu a včelích výrobkov. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down