10.03.2023 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fendt ukázal prvý vodíkový traktor

27. februára usporiadalo bavorské štátne ministerstvo hospodárstva, regionálneho rozvoja a energetiky summit o vodíku. Práve toto podujatie využil nemecký výrobca poľnohospodárskej techniky Fendt na predstavenie prvého prototypu vodíkového traktora. Ten by mohol dopomôcť k vývoju udržateľných technológií a zrejme lepšiemu smerovaniu vývoja poľnohospodárskych strojov, než akými je toľko diskutovaná elektrická energia.

Poľnohospodárstvo a lesníctvo majú ústredný význam pre energetickú transformáciu. To platí pre výrobu a využitie energie na poľnohospodárskych podnikoch a farmách, no rovnako tak aj pre poľnohospodársku techniku. Na vodíkovom summite v Straubingu sa v rámci témy „Príležitosti a možnosti pre poľnohospodárstvo a lesníctvo“ diskutovalo o technologických potenciáloch a praktickom využití vodíka v poľnohospodárstve a lesníctve. Účastníci prišli z oblasti vedy, politiky, spolkovej práce i praxe.

"Vodík vnímam ako veľmi dôležité riešenie problémov v poľnohospodárstve a lesníctve. Poľnohospodárstvo a lesníctvo dokážu dodať množstvo energie, ktorá sa dá využiť aj na výrobu vodíka. Agro-FV elektrárne (fotovoltaika) či veterná energia vyrábajú elektrinu na poľnohospodárskych a lesných pozemkoch a v lesnom hospodárstve. Vodík z bioplynových staníc alebo z lesného zvyškového dreva je tiež nezanedbateľný,“ vysvetľuje Hubert Aiwanger, bavorský štátny minister hospodárstva, regionálneho rozvoja a energetiky a pokračuje: „Korunou slávy je, samozrejme, keď samotní farmári používajú vodík pre svoje traktory alebo poľnohospodárske stroje. Dúfam, že Fendt bude pokračovať vo vývoji tohto prototypu, pretože presne toto sú veci, ktoré potrebujeme."

Spolu s ďalšími partnermi sa Fendt zúčastňuje na projekte poľnohospodárskeho modelu H2Agrar v Dolnom Sasku, ktorý sa zameriava na výskum vodíkovej infraštruktúry pre poľnohospodárske využitie. V modelovom projekte budú prototypy traktora na vodíkový pohon prvýkrát pravidelne využívané na farmách. Za týmto účelom dodá Fendt v apríli 2023 dva svoje prototypy prvej generácie na farmy v Harene (Emsland) v Dolnom Sasku. Cieľom projektu je výskum a vytvorenie vodíkovej infraštruktúry pre poľnohospodárstvo v modelovom regióne Emsland. Projekt už získal ocenenie DLG Agrifuture Concept Award 2022.

Trvalo udržateľná výroba potravín s vodíkom

Jedným z cieľov vyššie spomenutého projektu je preskúmať využiteľnosť a výkonnostný potenciál vodíka pre poľnohospodárske stroje. Za týmto účelom Fendt vyvíja prototypy traktorov s palivovými článkami na vodíkový pohon. Tie sa budú využívať v reálnych podmienkach na dvoch testovacích poľnohospodárskych farmách v regióne Haren počas celého trvania projektu. V rámci projektu bude zisťovaná spotreba vodíka traktormi. Zároveň sa budú skúmať technické požiadavky na vhodnú vodíkovú infraštruktúru pre poľnohospodárstvo. Tieto zistenia budú základom pre ďalší výskum znižovania emisií CO2 z poľnohospodárskych samohybných strojov.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down