11.03.2014 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Financovanie sceľovania pôdy bude pokračovať

Z eurofondov sa bude aj v novom programovom období 2014 až 2020 hradiť sceľovanie vlastníctva pôdy. Ako povedal pre TASR riaditeľ odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Peter Hajnala, neusporiadanie pozemkového vlastníctva by malo negatívny dopad nielen na vlastnú poľnohospodársku a lesnú výrobu.

BRATISLAVA. "Ovplyvňuje aj rozvoj iných investícií do ďalších odvetví, ako aj rozvoj infraštruktúry a riešenie ekologických či vodohospodárskych opatrení," upozornil. Ubezpečil, že rezort bude aj naďalej vyčleňovať prostriedky na práce spojené s pozemkovými úpravami.

"Spôsob výberu ďalších území sa meniť v podstate nebude. Okrem doteraz aplikovaných kritérií sa zohľadní aj ekologická stabilita územia, záber pôdy pre celospoločenský a obecný záujem, ohrozenosť územia povodňami, zosuvmi pôdy, eróziou, ale aj riešenie rómskych osád," priblížil. Výber územia ovplyvnia aj jeho hospodárske pomery - počet firiem pôsobiacich na danom území, ale napríklad aj rozvoj cestovného ruchu či úsilie o zvýšenie zamestnanosti v regióne. "Alokácia investícií v plánovaných projektoch bude rovnomerne rozdelená na územie celého Slovenska," avizoval P. Hajnala. Okrem vlastných projektov pozemkových úprav v celkom 180 ďalších katastrálnych územiach, v novom programovom období sa budú aj naďalej budovať poľné a lesné cesty, ekologické a vodohospodárske opatrenia v objeme približne tretiny celkových nákladov určených na pozemkové úpravy. Konanie o pozemkových úpravách má niekoľko štádií, a preto je aj časovo náročné. "Ukončovanie jednotlivých projektov prechádzalo spravidla do ďalšieho programovacieho obdobia," dodal P. Hajnala.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down