03.05.2019 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Firma Köckerling vsadila na pôdospracujúcu techniku

Nemecký výrobca Köckerling, ktorí sa čoraz viac presadzuje i na našom trhu vystavil vo svojej expozícii výhradne na stroje určené pre spracovanie pôdy.

Zo stálic produktov spoločnosti sme našli v expozícii kultivátor predsejbovú prípravu pôdy Allrounder, ktorý je vyrábaný v dvoch variantoch – Classic a Profiline. Tento zrejme najvydarenejší stroj na spracovanie pôdy, ktorý výrobca ponúka nám predstavil zástupca spoločnosti pre ČR a SR Petr Formánek. „Rad Classic je neseným variantom tohto náradia dostupného s pracovným záberom 3 – 6 m. Rad Profiline je naopak ťahaná verzia tohto náradia s pracovným záberom 6 – 14,5 m. Oba rady kultivátorov Allrounder sú vybavené v podstate rovnako. Každý stroj je vybavený hydraulickou smykovou doskou, vďaka ktorej môže obsluha reagovať na rôzne nerovnosti pozemkov a pritlačiť ju tak, aby pôdu pred strojom zrovnávala. Za ňou nasleduje sekcia so 17 cm širokými radličkami (prípadne dlátami, či otočnými dlátami),“ povedal na úvod P. Formánek. Pri jarnom otvorení pôdy sa podľa Petra Formánka osvedčilo najviac používanie dlát, ktoré nevytvárajú hrudy ani pri pracovnej rýchlosti 12 – 15 km/h. V apríli a v máji sa pri príprave pôdy pod kukuricou osvedčuje naopak použitie radličiek, ktoré zároveň i mechanicky ničia buriny. Na náradí potom nasleduje sekcia s dvojitým STS valcom (rad Classic môže byť na želanie vybavený i jedným STS valcom), ktorý sa stará o spätné utuženie pôdy a rozdrobenie hrúd. Na konci stroja sa nachádzajú zavlačovače, ktoré narušia vrchnú vrstvu a prerušia kapilaritu.

„Ak máte pozemok nachystaný už na jeseň kyprením pôdy do hĺbky 20 – 25 cm a je relatívne rovný, na jar vám stačí vykonať jeden jediný prejazd náradím Allrounder a môžete siať obilniny,“ vyzdvihol prínos náradia Petr Formánek a pokračoval: „Vďaka širokej ponuke pracovných záberov sme schopní pokryť potreby zákazníkov, či už sa jedná o malých farmárov, alebo tie najväčšie poľnohospodárske podniky. Allrounder dosahuje vynikajúce výsledky pri predsejbovej príprave pôdy. Nejedná sa o kompaktor, ktorý potrebuje optimálnu štruktúru pôdy. Tomuto náradiu neprekáža väčšia pôdna vlhkosť a dokážete s ním vojsť na pozemok už omnoho skôr a otvoriť pôdu aj vyložene za vlhkých podmienok v hĺbke, ktorá je potrebná pre predsejbovú prípravu.“ Predspracovaná vrchná vrstva pôdy vyschne vďaka tomuto náradiu oveľa skôr a následne je možné vykonávať skoršiu sejbu. Výrobca ponúka toto náradie už viac, ako dvadsať rokov a vďaka tomu mal možnosť získať veľmi dobrú odozvu od zákazníkov a náradie vylepšiť takmer k dokonalosti. Na česko-slovenskom trhu patrí tento univerzálny stroj medzi najpredávanejšie stroje z portfólia výrobcu.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down