04.02.2011 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Francúzi chcú byť bio

Predaj organických potravín vo Francúzsku sa minulý rok zvýšil o 10 % a jeho hodnota dosiahla 3,3 miliardy eur, aj keď počet Francúzov, ktorí tieto potraviny konzumujú pravidelne, klesol. Uviedla to skupina Agence Bio.

Tento paradox vysvetľuje tým, že ľudia, ktorí pri organických potravinách ostali, zvýšili objem ich nákupov. "Ak sa už raz rozhodnete pre organické potraviny, máte tendenciu nakupovať ich stále vo väčšom množstve," povedala Elisabeth Mercierová, riaditeľka Agence Bio.

Podľa nej začínajú ľudia prichádzať na tento trh väčšinou kvôli deťom, pričom medzi najvyhľadávanejšie bio potraviny patrí mlieko. Predaj organických potravín "potiahli" najmä nápoje, ako spomenuté mlieko a džúsy, ktorých predaj sa oproti roku 2009 zvýšil o 26 %. Predaj mrazených potravín sa zvýšil o 16 % a predaj organickej zeleniny a ovocia o takmer 10 %.

Aj počet farmárov vo Francúzsku, ktorí sa dali na pestovanie bio potravín, minulý rok vzrástol, a to o približne 25 %. Za posledné dva roky to znamená rast ich počtu o viac než 50 %. S nimi sa rozšírila aj plocha ornej pôdy na pestovanie bio potravín.

V roku 2009 tvorila z celkovej rozlohy ornej pôdy vo Francúzsku 2,6 %, v minulom roku to bolo 2,9 %. Napriek tomu je to stále málo v porovnaní s cieľom, ktorý si Francúzsko dalo, že do roku 2012 sa budú organické potraviny pestovať na 6 % ornej pôdy.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down