13.02.2023 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Francúzsko bojuje s nadbytkom vína, bude z neho vyrábať lieh

      Paríž 13. februára (TASR) - Francúzsko zápasí s obrovským prebytkom vína. Plánuje preto z neho vyrábať lieh pre liečivá a kozmetiku. Oznámilo to tento týždeň ministerstvo poľnohospodárstva. TASR o tom informuje na základe správy AFP.


      Francúzsko, druhý najväčší producent vína po Taliansku, je známe ako národ milovníkov vína. Ale pestovatelia v juhozápadnom regióne Bordeaux tvrdia, že nadprodukcia a pokles domácej spotreby v prípade cenovo dostupnejších značiek zaplnili ich pivnice. Nebudú tak mať kde uskladniť plody novej úrody.
      Ministerstvo poľnohospodárstva tento týždeň oznámilo, že vyčlení 160 miliónov eur na destiláciu vína a výrobu liehu, aby sa spotrebovala časť nadmerných zásob.
      Podľa vinára Didiera Cousineyho z Bordeaux však táto suma vystačí na pomoc malým firmám len na pár mesiacov, keď sa rozloží v rámci celého odvetví. "V našich pivniciach máme zásoby na 24 mesiacov", povedal.
      Poľnohospodárske odbory v regióne Bordeaux, ktoré zorganizovali niekoľko protestov, chcú namiesto toho kompenzáciu za vyklčovanie časti viníc. Pomohlo by to znížiť produkciu a vinohradníkom by to umožnilo využiť pôdu na iné činnosti.
      Cousiney a ďalší pestovatelia odhadujú, že v regióne je potrebné vyklčovať najmenej 15.000 hektárov viníc, čo je plocha zodpovedajúca 21.000 futbalovým ihriskám, aby sa niečo zmenilo. Žiadajú odškodné 10.000 eur za hektár.
      Vláda naposledy sponzorovala destiláciu vína v roku 2020, keď boli pre blokády spojené s ochorením COVID-19 na celom svete zatvorené reštaurácie a bary a vývoz francúzskeho vína klesol.
      Odhaduje sa, že vo Francúzsku pracuje vo vinárskom priemysle približne pol milióna ľudí. Ak sa nič neurobí, v nasledujúcom desaťročí bude ohrozených 100.000 až 150.000 pracovných miest, upozorňujú experti.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down