12.03.2015 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Francúzsky protimonopolný úrad udelil pokuty výrobcom jogurtov

Francúzsky protimonopolný úrad udelil 11 výrobcom jogurtov pokuty v celkovej výške 192 miliónov eur za cenový kartel. Obvinil ich, že dohody o cenách uzatvárali počas tajných stretnutí v hotelových izbách a komunikovali prostredníctvom špeciálnych telefónnych liniek, aby zabránili odhaleniu. Informovala o tom agentúra AP.

      BRATISLAVA. Týchto 11 firiem, medzi ktorými sú aj producenti jogurtov značky Yoplait a Lactalis, zastupuje až 90 % francúzskeho trhu s jogurtmi a príbuznými výrobkami.
      Cenový kartel sa podarilo odhaliť len vďaka neštandardnému procesu, ktorý umožňuje firmám dosiahnuť zníženie trestu, ak sa priznajú k fixovaniu cien. Túto možnosť využila firma Yoplait, v ktorej má väčšinový podiel americká spoločnosť General Mills. Yoplait sa tak vyhol pokute.
      Lactalis oznámil, že sa proti rozhodnutiu odvolá, pretože považuje výšku svojej pokuty za prehnanú.
      Podľa protimonopolného úradu výrobcovia jogurtov uzatvárali v rokoch 2006 až 2012 dohody o tom, kedy a o koľko zvýšia ceny, a rozdelili si aj objemy výroby, čím vážne porušili trhové princípy.
      Šéfovia týchto firiem zorganizovali sériu tajných rokovaní či už v hoteloch, alebo slávnej parížskej kaviarni, ako aj z "bezpečných" telefónnych čísiel.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down