06.04.2018 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fungicídna stratégia v repke III. Ochrana v čase kvitnutia

Kvitnutie repky je obdobie, kedy môže byť rastlina atakovaná tromi hlavnými chorobami. Sú to biela hniloba (sklerotínia), pleseň sivá (botrytída) a čerň na repke (alternáriová škvrnitosť). Ako bolo spomínané v minulom článku, preventívne opatrenia z pohľadu regulácie chorôb sa v dnešných časoch príliš nerobia, tak na rad prichádza vo väčšine prípadov použitie fungicídu. Ten sa často používa v prvej fázy kvitnutia (30% kvetov rozkvitnutých), kedy je ošetrenie smerované hlavne proti bielej hnilobe. Ak sa ošetrenie posúva do plného kvetu, máme veľkú šancu zasiahnuť aj proti botrytíde a černi repkovej. Výber kvalitného prípravku je v tejto fáze kľúčový. A to z viacerých dôvodov.

Doba, kedy sa hralo len na maximálnu účinnosť prípravku bez ohľadu na jeho ďalšie efekty, či už pozítívne, alebo negatívne, je preč. Dnešné moderné fungicídy majú výrazne potlačené negatívne dopady na enviroment a svojím moderným charakterom zvýrazňujú  dodatočné významné účinky, ktoré majú priamy vplyv na redukciu úrody.

Už niekoľko rokov za sebou je najpoužívanejším fungicídom „do kvetu“ v repke Pictor® (zdroj: Kleffmann 2017). Tých dôvodov, prečo to tak je, je niekoľko. V prvom rade je to veľmi vhodná a správne naformulovaná kombinácia účinných látok. Boscalid je látka z novej skupiny, tzv. karboxamidov, ktoré sú dnes „in“ aj v iných plodinách. Potom je tu dimoxistrobín, čo je strobilurín. Látky sú naformulované spolu tak, aby vytvárali synergický účinok a tak lepšie účinkovali proti cieľovým patogénom. Navyše každá účinná látka zasahuje v inom mieste v rámci mechanizmu účinku, takže sa eliminuje vznik rezistencie. Obe látky sú systémové, s preventívnym a tiež aj s kuratívnym účinkom. To znamená, že rastlinu chránia nielen pred nástupom infekcie, ale aj po prebehnutí infekcie. Samotná formulácia umožňuje vysokú odolnosť voči zmytiu dažďom.

Aplikáčné okno je pri Pictore pomerne široké. Môže sa aplikovať už na začiatku kvitnutia až po plné kvitnutie. Boskalid je zaujímavý v tom, že je viazaný vo voskovej vrstve kutikuly. Vďaka výbornej rozpustnosti časť látky ihneď preniká do listu. Ďalšie častice účinnej látky prechádzajú na spodnú stranu listu a tým chránia protiľahlú časť. Ďalšie časti postupne migrujú do vrcholov a okrajov listov. Tento mechanizmus umožňuje účinnú a dlhodobú ochranu rastliny. Najintenzívnejšia tvorba apotécií (plodnice po vyklíčení sklerócii pri bielej hnilobe)spadá hlavne do termínu začiatku kvitnutia repky, kde okvetné lístky slúžia ako substrát pre klíčenie askospór a rozvoj mycélia. Práve v tomto období až po plné kvitnutie je aplikačné okno pre Pictor®.

Aj keď sa fungicídna ochrana repky v čase kvitnutia točí hlavne okolo sklerotínie, termín aplikácie sa do veľkej miery kryje aj s reguláciou plesni sivej (botrytídy) a do určitej miery aj proti černi na repke (alternáriová škvrnitosť). Zachraňujeme hlavne šešule, na ktorých sa symptómy spomínaných chorôb môžu prejaviť. Pictorom, vzhľadom k typu účinných látok ktoré obsahuje, vieme dosiahnuť účinnosť aj proti týmto patogénom.

V úvode je spomínané, že nové typy fungicídov ponúkajú aj iné benefity ako je fungicídna účinnosť. Pictor® sa vyznačuje aj zaujímavými fyziologickými účinkami. Po aplikácii Pictoru v čase kvitnutia dochádza následne k spevňovaniu stien šešúľ, čo má pozitívny vplyv na zníženie nežiadúceho praskania šešúľ. To má potom priamy vplyv na redukciu strát pri zbere.

Použitie Pictoru v dlhodobom horizonte ukazuje na zaujímavú vec. Nie každý rok je sila napadnutia hubovými patogénmi rovnaká. Sú roky s mimoriadnou intenzitou, ale sú roky aj s veľmi slabým napadnutím. Výsledky použitia Pictoru vo vzťahu k napadnutiu a dosiahnutej úrode sú pozoruhodné. Ukazuje sa totiž, že aj v ročníkoch s menšou intenzitou napadnutia priniesla aplikácia Pictoru svoje ovocie. Dokazujú to 14-ročné výsledky sledovaní zo 627 pokusov z celej Európy (Graf č.1).

Graf : Nárast úrody repky ozimnej po aplikácii prípravku Pictor® v porovnaní s neošetrenou kontrolou.

 

 

Údaje z grafu ukazujú, že po aplikácii Pictoru v rôznych rokoch a pri rôznych intenzitách napadnutia chorobami bol vždy zaznamenaný nárast úrody oproti neošetreným repkám.

Pictor® je možné použiť v niekoľkých variantoch. Buď je to v situácii, kedy sa na skoro na jar nepoužil žiaden fungicíd a ochrana proti chorobám sa sústreďuje hlavne do kvitnutia. Vtedy je dobré použiť vrchnú dávku 0,5 l/ha, najmä pri daždivom počasí tesne pred kvitnutím a počas kvitnutia. Ak sa s Pictorom počíta ako so súčasťou Boscalidového štítu, tam je možné dávku znížiť na hladinu 0,4 l/ha aj pri splnení vhodných podmienok pre rozvoj infekcie patogénov. Keďže v rámci Boscalidového štítu bol aplikovaný EFILOR® v čase predlžovacieho rastu, resp. neskoršie v čase tvorby súkvetia, je možné redukovať plnú dávku Pictoru o 20%.

Pictor® si vďaka opísaným vlastnostiam stále drží svoju pozíciu kvalitného a moderného fungicídu, ktorý plní nielen svoju primárnu fungicídnu účinnosť, ale má aj nemenej potrebné sekundárne vplyvy, zamedzujúce znižovaniu úrody.

 

Ing. Marian Čeleš

BASF Slovensko

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down