10.10.2023 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Globálne ceny potravín sa pre inváziu na Ukrajine zvýšili o 56 %

        Bratislava 10. októbra (TASR) - Invázia na Ukrajinu má vplyv na globálnu ponuku potravín. Globálne ceny potravín sa v porovnaní s koncom roka 2019 zvýšili o 56 %. Zároveň sa globálny hrubý domáci produkt (HDP) v tomto roku spomalí na +2,5 %. Vyplýva to z globálneho hodnotenia 18 odvetví analytikov spoločnosti Allianz Trade, z ktorých sa zamerali na päť odvetví, ktoré sú kľúčové aj pre slovenských podnikateľov, a to na agropotravinárstvo, automobilový priemysel, stavebníctvo, energetiku a strojárstvo.


        Cena hnojív zostane podľa expertov relatívne vysoká, čo z krátkodobého hľadiska môže udržať ceny agrokomodít a potravín na vysokej úrovni. Rast cien ale už v roku 2022 vyvrcholil a rok 2023 by mohol byť zlomovým. V hodnotení sa analytici zamerali aj na automobilový priemysel.
        "Počet registrácií nových vozidiel sa po prepade začína na všetkých hlavných trhoch opäť zvyšovať. Objednávky zostávajú na dobrej úrovni a automobilky starostlivo kalibrujú rýchlosť výrobných pásov, aby sa zabránilo nadmernej ponuke," uviedli experti Allianz Trade s tým, že k oživeniu sektora prispelo zmiernenie limitov v dodávateľských reťazcoch. Na globálny trh by sa malo v roku 2023 dostať približne 84 miliónov áut, čo predstavuje medziročný nárast o 7 %. Najohrozenejšie sú európske firmy pre rastúcu konkurenciu čínskych výrobcov automobilov.
        V odvetví stavebníctva nastali významné zmeny. Dopyt po výstavbe rastie vďaka urbanizácii, demografii a zvýšeným verejným a súkromným investíciám do infraštruktúry. Do roku 2030 má podľa očakávaní celosvetová stavebná produkcia vzrásť na 15,5 bilióna dolárov. Na čele pritom budú Čína, USA a India, ktorých podiel bude predstavovať približne 60 % globálneho rastu.
        "Odhaduje sa, že do energetiky sa v roku 2023 investuje približne 2,8 bilióna dolárov, z toho viac ako 1,7 bilióna má ísť do čistej energie vrátane obnoviteľných zdrojov. V prípade ropy a plynu sa predpokladá, že celosvetový dopyt po rope dosiahne v roku 2024 viac ako 100 miliónov barelov denne," priblížili analytici.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down