22.10.2015 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Greenpeace nepovažuje ovocinárov za nepriateľov, návrh na diskusiu víta

Mimovládna organizácia Greenpeace Slovensko prijala stredajšiu (21.10.) výzvu Ovocinárskej únie SR na stretnutie. V rámci testov na prítomnosť pesticídov v jablkách, ktoré Greenpeace organizoval sa zistilo, že najhoršie dopadli slovenské a rakúske jablká Golden Delicious.

BRATISLAVA. Predseda Ovocinárskej únie Marián Varga v reakcii na výsledky testu pripustil, že v jablkách sa môžu nachádzať stopy pesticídov, lebo sa striekajú. "Sú to zanedbateľné množstvá a v žiadnom prípade neprekračujú povolené normy," ubezpečil. Zároveň vyzval Greenpeace na spoločné stretnutie, na ktorom by si ovocinári a zástupcovia organizácie vysvetlili situáciu a najmä fakt, že slovenské jablká sú oveľa zdravšie ako niektoré dovážané.
      "Výzvu na stretnutie veľmi radi prijmeme. Veríme, že spoločne nájdeme spôsob, ako situáciu ovocinárstva na Slovensku meniť k lepšiemu. Aj napriek tomu, že hodnoty zvyškov pesticídov neprekročili povolené limity, vieme urobiť veľa vecí, ktorými by sme pestovanie ovocia vedeli posunúť ekologickým smerom," reagovala dnes koordinátorka kampane Greenpeace Slovensko Jedlo pre život Katarína Nikodemová.
Obe strany podľa jej slov nájdu prieniky aj pri propagovaní a podpore domáceho pestovania ovocia. "Farmárov nepovažujeme za svojich nepriateľov, ale za partnerov," dodala Nikodémová.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down