13.10.2023 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Grimme s ocenením pre nesený riadkovač

V mnohých oblastiach sveta sa zemiaky dodnes zbierajú strojovým vyorávaním zo zeme a následným ručným zberom. Je tomu tak najmä v rozvojových krajinách, kde sa používajú jednoduché, dvojradové riadkovače s priechodnou radlicovou doskou. Čistenie sa zvyčajne vykonáva pomocou krátkeho sitového pásu, po ktorom nasledujú mechanické vibračné hrable. Používanými strojmi v týchto oblastiach, s ktorými je technológia zvyčajne agregovaná sú traktory vo výkonovej triede od približne 40 do 70 k. V praxi táto metóda vedie k 5 - 20 % stratám na úrode v dôsledku rozsypania hľúz.

Počas veľtrhu Agritechnica spoločnosť GRIMME v kooperácii s indickým výrobcom Shaktiman predvedie nový nesený riadkovač SGRW 200 so sklopným druhým sitovým pásom pre efektívnejší zber zemiakov.

Dvojradový stroj nesený na trojbodovom montážnom ráme je vybavený v Európe bežnou lopatkovou radlicou, ktorá vyoráva len zhluk hľúz v riadku, a vďaka tomu do stroja dopravuje podstatne menej zeminy. Najmä veľké, tvrdé hrudy pôdy, ktoré sa nachádzajú väčšinou v oblasti brázdy, nie sú do stroja naberané. Hĺbkové vedenie radlice je prevádzané za pomoci hrobkových valcov, ktoré rozbíjajú pôdu na povrchu hrobkov. Na každý riadok pripadajú vždy dve tanierové krojidlá, ktoré zabezpečujú používanie stroja bez upchávania.

Inovácia sklápacieho druhého sitového pásu

Hydraulický sklápací mechanizmus 2. sitového pásu je novou inováciou, ktorú si dala firma patentovať a zároveň si za ňu odnesie z veľtrhu Agritechnica striebornú medailu v súťaži Agritechnica Innovation Awards. Vďaka systému „SmartFold" je možné posunúť ťažisko stroja dopredu na úvrati alebo na ceste. Výrazne znížená požiadavka na zdvihovú silu traktora tak umožňuje po prvýkrát použiť nový riadkovať s dvoma šetrnými sitovými pásmi vo výkonovej triede od 50 k.

Poľnohospodár na poli tak profituje z výrazne lepšieho preosievania pôdy a hrudiek. Voliteľne je možné stroj dodatočne vybaviť prítlačným valcom, ktorý po vyoraní zemiakov pôdu vyrovná a utlačí jej povrch. Tým sa zabezpečí, že 100 % zemiakov je viditeľne uložených na jej povrchu. Úplne sa tak zabráni vyššie uvedeným stratám pri zbere.

Celkovo tento zásadný vývoj známeho systému vyurávačov prispieva k zvýšeniu kvality práce aj pracovného tempa, a tým k potravinovej bezpečnosti obyvateľstva v rozvíjajúcich sa a rozvojových krajinách, pre ktoré je tento stroj primárne určený.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down