10.11.2017 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Háďatká poškodzujúce hospodársky významné rastliny (2.)

V predchádzajúcom čísle sme opísali háďatko deštrukčné a háďatko zhubné. Ďalšie významné háďatká sú: háďatko ryžové (Aphelenchoides besseyi), ktoré je škodcom ryže, ale jeho hlavnou hostiteľskou rastlinou v podmienkach Slovenska sú jahody. Na ihličnanoch škodí háďatko borovicové (Bursaphelenchus xylophilus. Významné z hľadiska dovozu okrasných rastlín citrusových, banánovníkových, áronovitých a iných sú nebezpečné háďatká Radopholus similis a Radopholus citrophilus.

Signalizačná správa

Háďatko ryžové

Je známe ako škodca ryže, ktorá sa v oblasti južného Slovenska (okresy Komárno, D. Streda) pestovala približne desať rokov od roku 1948. Hlavnou hostiteľskou rastlinou v podmienkach Slovenska sú jahody. Rozšíreným je aj háďatko jahodové - Aphelenchoides fragariae, ktoré sa vyskytuje približne na 96 percentách jahodových plantáží, pričom spôsobuje až 30 percentné straty na úrode jahôd. Na jahodách spôsobuje tzv. „letné krpatenie jahôd“. Príznaky na rastlinách sa prejavujú skučeravením listov rastového vrcholu, ktoré majú iba veľmi krátke skrútené petioly a neskôr zhrubnutím celej rastliny. Stopky listov sú zhrubnuté a krátke. Rastliny majú zredukovaný počet plodov, ktoré sú znetvorené a nerovnomerne dozrievajú. Príznaky na rastlinách jahôd sa vyskytujú v lete, nakoľko háďatko ryžové vyžaduje pre svoj vývin teploty nad 25°C v porovnaní s háďatkom jahodovým, ktorému vyhovuje chladná a vlhká jar a príznaky sa vyskytujú skoro na jar. Na ďalších hostiteľských rastlinách sa háďatko ryžové môže živiť aj endoparaziticky napr. na Ficus elasticaPolianthes tuberosa, pričom sa prejavuje padaním listov a odumieraním listového pletiva.

Háďatko borovicové

Podľa Vykonávacieho Rozhodnutia Komisie 2012/535/EÚ má hostiteľské rastliny rozdelené nasledovne:

  1. „náchylné dreviny“ – znamenajú dreviny (okrem plodov a semien) jedľa, céder, smrekovec, smrek, borovica, duglaska a  jedľovec,
  2. „náchylné drevo“ – znamená drevo ihličnanov (Coniferales) okrem spíleného dreva a guľatiny rodov Taxus- tis a Thuja– tuja,
  3. „náchylná kôra“ znamená kôru ihličnanov (Coniferales).

Háďatko borovicové (pine wood nematode - PWN) je pôvodcom vädnutia borovíc. Háďatko napáda domáce druhy borovíc v Japonsku (Pinus densiflora, Pinus thunbergii, Pinus luchuensis) už od začiatku 20. storočia.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down