25.01.2019 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hagie STS12 i - viac ako len postrekovač

Americký gigant John Deere už v roku 2016 oznámil odkúpenie majoritného podielu spoločnosti Hagie, ktorá je americkým výrobcom techniky na chemickú ochranu rastlín. Tá je známa najmä svojím inovatívnym prístupom k výrobe postrekovačov s nevídanou výbavou. Ani po odkúpení spoločnosti však táto značka postrekovačov nezanikla, práve naopak. V súčasnosti ponúka spojenie značiek Hagie a John Deere silné zázemie výrobcov, ktorí chápu potreby svojich zákazníkov a zároveň ponúkajú bezkonkurenčný servis.

Spoločnosť Agroservis spol. s.r.o. oznámila, že v roku 2019 prinesie značku Hagie na slovenský trh pre zákazníkov, ktorí požadujú vysokú produktivitu a bezkonkurenčnú výbavu postrekovačov – strojov, ktoré často patria k faktorom výrazne ovplyvňujúcim budúcu úrodu. Pri tejto príležitosti sme sa vybrali na návštevu spoločnosti Rábapordányi Mezógazdasági Zrt. v Maďarsku, v ktorej už niekoľko rokov používajú na vykonávanie chemickej ochrany rastlín postrekovač Hagie STS 12 i, aby sme našim čitateľom a potencionálnym záujemcom priniesli reportáž o praktických skúsenostiach s týmto strojom.

Rábapordányi Mezógazdasági Zrt., spoločnosť  v maďarskej obci Rábapordány-i má naozaj dlhoročnú tradíciu. Vznikla v roku 2001 transformáciou družstva, ktoré bolo založené už v novembri roku 1949. Momentálne je Rábapordányi Mezógazdasági Zrt. akciovou spoločnosťou so 117 vlastníkmi. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je rastlinná výroba, ale nájdeme tu i 560 kusov holštajnského dobytka s priemernou ročnou dojivosťou pohybujúcou sa nad úrovňou 12 000 kg, čím sa spoločnosť, umiestňuje pravidelne v prvej desiatke dojivosti maďarských producentov mlieka. Okrem toho tu chovajú približne 600 kusov ošípaných a ročne putuje z výkrmu na bitúnok 13 000 – 14 000 ks prasiat. Spoločnosť obhospodaruje celkovo 1 160 ha poľnohospodárskej pôdy, z ktorých je 160 ha trvalých trávnych porastov a zamestnáva 80 pracovníkov. Okrem vlastnej obhospodarovanej plochy, na ktorej okrem iného šľachtí spoločnosť Rábapordányi Mezógazdasági Zrt. osivá, ponúka tiež služby pre poľnohospodárov na zhruba 2 500 ha pôdy. Jedná sa najmä o komplexné služby výživy a ochrany rastlín a práve k takýmto službám využívajú v maďarskej spoločnosti samohybný postrekovač Hagie STS 12 i, kvôli ktorému sa naša redakcia vybrala do Maďarska.

Spokojným majiteľom postrekovača je riaditeľ spoločnosti, Szabolcs Bóna. Ten vlastní postrekovač Hagie STS 12 i už od roku 2014, kedy sa rozhodoval pre kúpu nového postrekovača, ktorý by spĺňal jeho vysoké požiadavky. Na otázku, prečo sa v spoločnosti Rábapordányi Mezógazdasági Zrt. rozhodli pre kúpu postrekovača Hagie odpovedal riaditeľ Szabolcs Bóna nasledovne: „Keď sme hľadali postrekovač, ktorý by bol vhodný pre našu spoločnosť, tento model bol jediným, ktorý spĺňal naše požiadavky. V celej Európe bol svojho času tento postrekovač verzie I úplne prvým dovezeným kusom.“

Čím je teda tento postrekovač zvláštny?

Model STS 12 i je samohybným postrekovačom, ktorého najzaujímavejšia vlastnosť sa skrýva práve za označením I. Nejde však o inováciu postrekovača STS 12, ale o verziu s dodatočným injektorovým aplikátorom tekutých hnojív. Sz. Bóna napriek svojmu agronomickému vzdelaniu vie o tomto postrekovači všetko, pretože si ho podľa jeho vlastných slov vysníval. Vďaka tomu nám povedal takmer všetko o jeho hlavných prednostiach. Pred samotnou kúpou stroja Hagie sa zaujímal o postrekovače, ktoré by boli schopné aplikovať rôzne tank-mix kombinácie podľa úrodových máp, avšak to bola len jedna z mála požiadaviek náročného poľnohospodára.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down