08.02.2022 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Heliodor po novom s prípravou na dávkovač hnojovice

V posledných rokoch kladú poľnohospodári v zahraničí, ale i u nás čoraz väčší dôraz na presnú a efektívnu aplikáciu hnojovice. Na tento trend reagujú dokonca aj výrobcovia strojov na obrábanie pôdy, ktorí prichádzajú buď s vlastným riešením, prípadne spájajú svoje sily s ďalšími špecialistami.

Najnovšie je to nemecký výrobca LEMKEN, ktorý uvádza, že jeho kompaktný tanierový podmietač Heliodor bude od marca 2022 dostupný už aj s prípravnou sadou na pripevnenie dávkovača hnojovice Vogelsang DosiMat DMX. Výsledná výkonná kombinácia dvoch osvedčených strojov je podľa výrobcu ideálna na presné rozmetanie s nízkymi stratami živín a zapracovanie tekutých organických hnojív, ako je napríklad hnojovica.

Dokonalá kombinácia kompaktných tanierových brán a aplikátora hnojovice

Heliodor, podmietač, ktorý sám o sebe nie je novinkou a má už vybudovanú základňu svojich „fanúšikov“ ponúka dobrý základ pre tento typ použitia, pretože je kompaktný a má nízky ťahový odpor, a preto kladie len malé dodatočné nároky na zdvihovú a ťažnú silu traktora. Kompaktný krátky podmietač Heliodor môže byť samostatne použitý na plytké spracovanie strniska na ľahkých až stredných pôdach, pri príprave osivového lôžka pri sejbe do mulču, alebo po orbe. Vysoká pracovná rýchlosť pri nižšej potrebe ťahového výkonu predurčuje tento stroj k všestrannému využitiu. Disky podmietača sú umiestnené na stabilných listových pružinách a napomáhajú k nepretržitej práci bez upchávania aj v kamenistých pôdach. Bezúdržbové axiálne guličkové ložiská na 465mm veľkých, vydutých diskoch sú chránené proti vniknutiu nečistôt špeciálnym labyrintovým tesniacim krúžkom. Samotný dávkovač hnojovice DosiMat DMX je známy už od roku 2017 pre svoje veľmi výhodnú priečnu a pozdĺžnu rovnomernosť, ktorú je schopný dodržiavať aj pri extrémne nízkych a extrémne vysokých dávkach.

Ako to funguje?

Spôsob, akým tieto dva stroje spolupracujú, je veľmi jednoduchý: Hnojovica sa privádza do dávkovača DosiMat zhora, homogenizuje sa vo vnútri zariadenia rotorom s optimalizovaným prietokom vybaveným rezacími nožmi a potom sa vytláča do jednotlivých výstupov. Vláknina a cudzie predmety sú počas tohto procesu spoľahlivo rozdrvené, čo umožňuje požadovanú presnú distribúciu hnojovice a pomáha predchádzať upchatiam stroja, ktoré by spôsobovali zbytočné prestoje. Materiál následne prechádza hadicami do oblasti za prvým radom diskov podmietača Heliodor, kde je vstrekovaný do pôdy a okamžite bez oneskorenia zapracovaný druhým radom diskov a utužovacím valcom.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down