22.07.2016 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Herbicídne ošetrenie repky ozimnej s dôrazom na neskoré siatie

Porasty repky ozimnej, ktoré úspešne prekonali suchú jeseň, vyzerajú veľmi pekne, snáď až na lokálne poškodenie mrazom. Čo urobiť preto, aby aj budúci rok dopadol tiež tak dobre - alebo ešte lepšie? Technológia pestovania repky je u našich pestovateľov na veľmi vysokej úrovni, napriek tomu by som si tu dovolil pripomenúť systémy odburinenia porastu.

V neskoro letných termínoch je možné si vybrať medzi dvomi základnými spôsobmi ochrany proti burinám - prvý zavčas po zasiatí a druhý po vzídení porastu. Prípravkov pre oba termíny je na trhu k dispozícii niekoľko, ale len jeden prípravok je trojzložkový, veľmi plastický a tolerantný k vzchádzajúcim rastlinkám repky, a pritom s úplným burinným spektrom, a to prípravok Butisan® Max - dodávaný na trh spoločnosťou BASF .

Ak máme správne pracovať s porastom, kde sme z rôznych príčin donútení k neskorému siatiu, prvotným záujmom je, čo najmenší stres pre danú plodinu. Je preto veľmi vhodné počkať, až repky vyklíčia, a čo najrýchlejšie ich zbaviť konkurencie burín. Ak aplikujete herbicíd Butisan® Max, nemusíte brať ohľad na to, v akej rastovej fáze sa repka nachádza; pre výborný účinok sú dôležité iba fázy vývoja burín. Optimálna fáza, do ktorej je prípravok väčšinou burín spoľahlivo prijímaný, sú klíčne listy. V túto dobu sú buriny voči účinným látkam (metazachlor, quinmerac a dimethenamid - P) najcitlivejšie a výsledkom je spokojnosť užívateľov s herbicídnou účinnosťou.

Na informačnom prospekte o Butisan® Max sú prednosti prípravku naznačené tromi prstami.

Sú to tieto výhody:

Flexibilita: porasty repky môžete ošetrovať od zasiatia až po štádium cca 6 pravých listov. Je jednoduchšie uvoľniť osádku postrekovača raz za čas, prípadne zasiať a potom naraz ošetriť.

Účinnosť: Vďaka trom účinným látkam je výrazne lepšia účinnosť proti všetkým dôležitým burinám v repke. Využíva ďalší vstup (hypokotyl, resp. koleoptyle) do burinných rastlín. Účinkuje na viac burín a istejšie - z ťažšie kontrolovateľných sú to napríklad pakosty a kapustovité.

Spoľahlivosť: Účinná látka dimethenamid - P, je výrazne rozpustnejšia vo vode, resp. potrebuje menej vody k vytvoreniu súvislého filmu na povrchu pôdy. Jednoducho, lepšie pracuje na suchšej pôde.

Nevyhnutnou podmienkou pre spoľahlivé a dlhodobé odburinenie repky vytvára dostatočná pôdna vlhkosť a kvalitné zaklopenie organických zvyškov po žatve predplodiny - obvykle obilniny. Reziduálny účinok prípravku Butisan® Max v dávke 2,25 l na hektár pôsobí po celú jeseň na novo vzchádzajúce vlny burín a repka ide do zimy s vyradenou konkurenciou burín. Prípravok kontroluje veľmi dobre ježatku, láskavce, zemedym, psiarku, moháre, lipnice, mlieče, iskerníky, rumančeky a ruman, hluchavky, mrlíky, lipkavce, pakosty, peniažteky, kapsičky pastierske ...

Prípravok nemá v popise práce vytrvalé buriny - napr. pupenec, pichliač, bodliaky a pýr plazivý.

Použitie prípravku je jednoduché aj z pohľadu organizácie prác na farme - je letná špička a postrekovač môže ísť až po zasiatí celej plochy repky ozimnej bez obáv, že postrek retarduje porast, prípadne že niektoré buriny odrastú.

Prípravok Butisan® Max je možné, ak sa termíny aplikácie stretnú, miešať aj s prípravkami proti výmrvu obilnín - graminicídmi. Z produktov BASF by som na tomto mieste pripomenul graminicíd Stratos® Ultra, balený spoločne sa zmáčadlom Dash® HC, aplikovaný obvykle v štádiu do troch listov obilniny v dávke 1 l / ha Stratos® Ultra + 1 l / ha Dash® HC.

Pevne verím, že patríte medzi spokojných užívateľov prípravku Butisan® Max či iných prípravkov, dodávaných na trh spoločnosťou BASF. Ak tomu tak nie je - vyskúšajte, uvidíte.

Viac informácií Vám radi poskytnú regionálni zástupcovia a samozrejme všetko nájdete aj na našich stránkach www.agro.basf.sk

Butisan Max 2,25 l 30.3.2016

Butisan Max 2,25 / 30.3.2016

neosetrena kontrola 30.3.2016

Neošetrená kontrola 30.3.2016

 

 

Tím Agro BASF.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down