04.10.2016 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Herbicídne pokusy v obilninách v ATC Gerhaus

Spoločnosť AM-AGRO usporiadala dňa 14. septembra 2016 pre pozvaných poľnohospodárov odborný seminár na tému: „Jesenné herbicídne ošetrenie obilnín“, súčasťou ktorého boli ukážky herbicídnych pokusov realizované na políčkach výskumnej stanice - Agro Trial Center (ATC) Gerhaus v Rakúsku. Časť prezentácie nosných produktov spoločnosti AM-AGRO sa uskutočnila v historickom prostredí areálu zámku v Rohrau vzdialeného necelých tridsať kilometrov od Bratislavy.

Prečo zasahovať proti burinám na jeseň

Je viacero dôvodov, prečo ošetrovať obilniny proti burinám už na jeseň. Celkovo sa zvyšuje zaburinenosť pestovateľských plôch, najmä sa rozširujú odolné dvojklíčnolistové buriny ako sú veroniky, fialky, hluchavky, hviezdice, mak vlčí, úhorníky a ďalšie. Navyše narastajú problémy s likvidáciou rezistentných burín. Svoju úlohu zohráva meniaca sa klíma. Ak sa herbicídne ošetrenie ponecháva až na jar, je slabšia účinnosť herbicídov proti prerasteným burinám. Buriny konkurujú obilnine práve v tak kritickom období ako je odnožovanie, čo má negatívny dosah na budúcu úrodu. V prípade teplej a suchej jari sú herbicídy na báze sulfonylmočovín menej účinné a teda jarné ošetrenie je menej efektívne. V prospech skorej postemergentnej aplikácie hrá spojenie účinku cez pôdu a list, čím sa znižuje závislosť aplikácie na podmienkach prostredia a teda aj na vplyve počasia. Jesenné aplikácie sa dajú veľmi výhodne spájať s ošetrením proti živočíšnym škodcom – prenášačom chorôb, ako sú vošky a cikádky.

„Ten kto tak nerobí, riskuje vstup chorôb do porastov pšenice,“ konštatoval G. Villár a dodal: „Pokiaľ na ošetrených pozemkoch nehrozí výskyt trvácich burín, ako je pichliač a pýr, vo väčšine prípadov nie je potrebné vykonať jarné ošetrenie proti burinám.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down