14.06.2013 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hlavná štvorka eurozóny chce podporiť menšie podniky s cieľom nájsť prácu mladým

Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko sa dnes dohodli, že v rámci širšieho plánu tvorby nových pracovných miest pre mladých v eurozóne budú hľadať cesty ako podporiť malé a stredné podniky. Informovala o tom agentúra AP.

Vysoká nezamestnanosť mladých ľudí v eurozóne je jedným z najvážnejších dôsledkov dlhovej krízy menovej únie. V Ríme sa preto dnes zišli ekonomickí ministri a ministri práce štyroch najväčších ekonomík eurozóny s cieľom pripraviť návrhy, o ktorých by sa mohlo diskutovať koncom mesiaca na summite lídrov EÚ.
      Taliansko patrí medzi krajiny s vysokou mierou nezamestnanosti mladých. V krajine nemá prácu zhruba 40 % ľudí vo veku od 15 do 24 rokov a omnoho horšia situácia je v Španielsku a Grécku. Experti varujú, že ak nezamestnanosť mladých zostane na súčasnej úrovni, v spomínaných krajinách sa vytvorí takzvaná stratená generácia. Najnovšie prieskumy v Taliansku ukázali, že až 60 % talianskych študentov uvažuje o odchode za prácou do zahraničia.
      Taliansky minister financií Fabrizio Saccomanni povedal, že ministri sa dohodli na potrebe nájsť nové spôsoby financovania malých a stredných podnikov. Práve tie patria medzi najviac zasiahnuté krízou, keďže sa im výrazne zhoršil prístup k bankovým úverom. K možným riešeniam zlepšenia ich finančnej situácie patrí napríklad vydávanie miniobligácií garantovaných vládami, bankami alebo Európskou centrálnou bankou.
      Ministri sa okrem toho dohodli na posilnení úlohy súkromného sektora s cieľom vytvoriť nové pracovné miesta, ako aj na využití fondov EÚ, ktoré budú dostupné od roku 2014.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down