05.11.2018 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hlavné mesto vína voňalo hroznom a burčiakom

Nedávno sa v Modre konalo tradičné Modranské vinobranie. Modrania ako poslední pod Malými Karpatmi prevzali pomyselnú štafetu zábavy, zážitkov, gastronómie, určenú obyvateľom mesta a širokého okolia. Tri dni trvala zábava, hudobné koncerty na tribúnach, a najmä sa prejavovala úcta k vinohradníckym tradíciám v meste pod Malými Karpatmi.

MODRA. Na nádvorí starej radnice, kde takto vznikol Vinohradnícky dvor, pripravili organizátori tradičnú prešovačku hrozna. Spolok vinohradníkov a vinárov VINCÚR, Nezisková organizácia rozvoja vidieckej turistiky a Modranská muzeálna spoločnosť tam zorganizovali aj úspešnú výstavu s názvom Modra - hlavné mesto vína, ktorú si prezrelo viac ako tisíc návštevníkov Modranského vinobrania.

Úspešná bola i výstava o modranských debnároch. Vyvrcholením slávností bol veľkolepý alegorický sprievod s názvom Posledná lajtra.

V rámci Modranského vinobrania zorganizovali i súťaž malokarpatských vín; titul šampióna súťaže získalo vinárstvo ELESKO z Modry.

Počas vinobrania bolo počuť zmes folklóru, dychovej hudby, balkánskej muziky a iných hudobných žánrov. Organizátorom prialo i počasie, a tak sa trojdňový festival dobrej zábavy, kvalitnej hudby a gastronomických dobrôt naozaj vydaril.

Škoda však, že v alegorickom sprievode a na výstavách sme akosi pozabudli na nedávnu históriu činnosti Slovenského vinohradníckeho družstva z 30-tych rokov minulého storočia, ako aj na históriu Vinohradníckeho  a poľnohospodárskeho družstva v Modre, ktoré sa v minulom storočí významnou mierou podieľali na rozvoji vinohradníckej výroby pod Malými Karpatmi.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down