24.03.2014 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hmotné rezervy odmietli vyjadrenia opozičného poslanca

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) by mal okamžite odvolať predsedu úradu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetána Kičuru a tento úrad by mal zrušiť.

BRATISLAVA. V reakcii na medializované informácie o podozrivom obchode úradu s cukrom a pšenicou to vyhlásil exminister hospodárstva a opozičný poslanec Juraj Miškov (NOVA). Sám pritom zvažuje na najbližšej schôdzi parlamentu predložiť poslanecký návrh na jeho zrušenie.
"Je to zbytočný ústredný orgán štátnej správy, za ktorý nenesie politickú zodpovednosť žiadny minister. Slúži iba na tunelovanie verejných financií, raz pri nákupe, inokedy pri predaji. Najprv platinové sitká, teraz cukor a pšenica, a to hovoríme len o kauzách, na ktoré upozornili médiá," povedal pre médiá J. Miškov. Podľa neho je tento úrad možné zrušiť "bez náhrady".
Núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov už v tomto roku prešli pod novovytvorenú agentúru, pričom doteraz tvorili väčšinu výdavkov SŠHR. "Zvyšok je možné kompetenčne rozdeliť medzi ostatné orgány štátnej správy. Rezervy hospodárskej mobilizácie pod ministerstvo hospodárstva, rezervy tvorené pre obranu pod ministerstvo obrany, civilné rezervy pod ministerstvo vnútra," doplnil J. Miškov.
Na podozrivý obchod upozornil v uplynulý piatok ďalší opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Zsolt Simon (Most-Híd). Štát prostredníctvom SŠHR nakúpil podľa neho po minuloročnej žatve predraženú potravinársku pšenicu za 212 eur za tonu. V tom istom čase totiž poľnohospodári predávali potravinársku pšenicu za 130 až 150 eur za tonu.
Hmotné rezervy tieto vyjadrenia odmietli. Skutočnosti, uvedené v jeho výzve, vraj nekorešpondujú s reálnymi faktami a s ďalšími náležitosťami v rámci uvedenej transakcie. "Nie je nám známy zdroj týchto informácií, a ani účel, na základe ktorého ich interpretuje týmto spôsobom," uviedla v reakcii hovorkyňa SŠHR Marcela Zelinková.
"Vedenie SŠHR si nateraz vyhradzuje právo nereagovať na verejné interpelácie poslancov a na otázky jednotlivých zástupcov médií v tomto čase, respektíve do času, kedy k navrhovanému postupu nezaujme stanovisko príslušný výbor NR SR či nadriadený rezortný orgán," dodala M. Zelinková.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down