11.12.2018 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Hodinu rozhoduješ, pol roka pestuješ, rok inkasuješ!“

Pod týmto názvom sa začiatkom novembra 2018 vo Zvolene uskutočnila odborná konferencia spoločnosti Limagrain Central Europe SE, Slovakia, ktorá ponúkla podnetné témy a informácie zamerané na komplexné hodnotenie hybridov kukurice, stráviteľnosť škrobu a vlákniny kukuričnej siláže, či predstavenie osvedčených a nových hybridov kukurice pre nasledujúcu sezónu.

„Uzurpovali sme si zorganizovať odbornú konferenciu informačne zameranú na výživárov, zootechnikov a podnikový manažment,“ uviedla k obsahu programu Ing. Milena Mařáková zo spoločnosti Limagrain, zároveň pestovateľom poďakovala za celoročnú spoluprácu. Zdôraznila, že silné šľachtiteľské zázemie spoločnosti je kľúčovým pre vzájomné, obojstranne prospešné vzťahy.

Hodnotenie po novom

Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain pre Českú a Slovenskú republiku sa vo svojom vstupe zameral na nové komplexné hodnotenie hybridov kukurice: „Vychádzame z toho, že kukurica nie je len o zrne, ale sú to aj ostatné časti rastliny - tvorené stráviteľnou vlákninou, zloženou z cukrov. Priesečníkom toho, čo dokážeme pozberať a zakonzervovať, je optimálne zberové okno, ktoré sa pohybuje medzi 30 - 35 percentami sušiny.“ Podľa J. Matuša komplexný silážny hybrid musí spĺňať tri dôležité kritériá. V prvom rade sú to vysoká stráviteľnosť vlákniny a vysoký obsah energie. Nemenej dôležitým sú dobré agronomické vlastnosti ako je skorosť, úrodnosť, prispôsobivosť, dobrý zdravotný stav a odolnosť proti poliehaniu. „Pokiaľ hybrid splní uvedené kritériá, dostane označenie LG Animal Nutrition, ktoré už od konca 90. rokov sprevádza hybridy - určené pre výživu hovädzieho dobytka,“ dodal k uvedenému.

LGAN Milk+

„Stráviteľnosť vlákniny vyjadrujeme prostredníctvom kritéria DINAG. Vhodným výberom hybridov a správneho termínu zberu je možné získať až 10 stupňov DINAG navyše,“ uviedol J. Matuš a predstavil vo svojej podstate jednoduchý nástroj pre výber hybridov LGAN Milk+. Kombinuje úrodový potenciál s kvalitou silážnej hmoty, t. j. koľko mlieka je dojnica schopná nadojiť z jedného kilogramu prijatej sušiny silážnej rezanky. Produkčný potenciál hybridu predstavuje koľko kilogramov mlieka môžeme získať z jedného hektára.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down