06.02.2019 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodnotili a určili nové priority

V uplynulom týždni po prvý raz v tomto roku zasadala Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR. Účastníci tohto zasadnutia zhodnotili agrárny rok 2018 a zároveň si vytýčili priority na rok 2019.

BRATISLAVA. Redakciu Roľníckych novín o podrobnostiach informovala Mgr. Monika Mičúchová z Potravinárskej komory Slovenska (PKS).

Dodajme, že PKS je spolu so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou, s Agrárnou komorou Slovenska, so Zväzom poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR a so Združením vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska členom tohto združenia.

Združenie vzniklo na jeseň v roku 2017. Bola to reakcia na skutočnosť, že vtedajšia vláda SR odsúhlasila pre poľnohospodárov a potravinárov v štátnom rozpočte na rok 2018 štátnu pomoc len vo výške jedného milióna eur, čo vyvolalo zásadný nesúhlas zo strany poľnohospodárov a potravinárov.

Napokon však bolo v minulom roku všetko inak, čo kvitovali aj predstavitelia RPPS. Na zasadnutí koncom januára tohto roku pozitívne hodnotili skutočnosť, že v minulom roku bolo schválené systémové opatrenie na podporu poľnohospodárskej produkcie v podobe tzv. zelenej nafty, a v posledných dňoch kalendárneho roka sa odškodnenia za sucho, ktoré sa vyskytlo ešte v roku 2017, dočkali aj poľnohospodári zo západných a južných regiónov našej krajiny.

Čo sa týka úloh na rok 2019, predstavitelia RPPS sa zhodli na piatich spoločných prioritách. Na prvom mieste uviedli zavedenie úverového programu pre slovenský potravinársky priemysel, ktorý ako soľ potrebuje technologické prezbrojenie a modernizáciu.

Do zoznamu priorít na tento rok sa dostala aj príprava Strategického plánu SR ohľadne Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ktorá má začať platiť po roku 2020. Predstavitelia RPPS za prioritu považujú aj podrobnejšie predstavenie pravidiel, ktoré by mali pomôcť v praxi uplatniť program Zelenej nafty, vrátane výšky sadzieb pre jednotlivé tituly.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down