05.01.2015 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodnotiť novelu zákona o potravinách bude možné až po časovom odstupe

Hodnotiť pôsobenie novelizovaného zákona o potravinách v praxi, ktorý nadobudol účinnosť v apríli 2014, bude objektívne možné až po určitom časovom odstupe. Uviedol to pre TASR predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

 BRATISLAVA.  "Prevádzkovatelia, ktorí predávajú potraviny konečnému spotrebiteľovi a obrat z ich predaja dosiahne minimálne 10 miliónov eur v predchádzajúcom kalendárnom roku, majú povinnosť každoročne dvakrát zaslať Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR polročný výkaz o percentuálnom podiele obratu z predaja potravín vyrobených v SR na celkovom obrate z predaja všetkých potravín spolu za predchádzajúci kalendárny polrok," pripomenul.
      Polročný výkaz podľa neho musia zverejniť na svojom webovom sídle a čitateľne na viditeľnom mieste pri vstupe určenom konečnému spotrebiteľovi do každej prevádzkarne najmenej vo formáte A3.
      "Agrorezort síce prezentoval, že z hlásení obchodných reťazcov za prvý polrok 2014 vyšiel nárast predaja domácich potravín až na úroveň 63 %, ale máme vážne obavy, že ide o sumarizáciu údajov za predaj tovaru od všetkých slovenských dodávateľov, teda aj takých, ktorí nemusia byť jeho výrobcami," podčiarkol.
      Reálny predaj tovaru iba od domácich producentov by bol podľa Semančíka z hľadiska podielu asi oveľa bližšie pri 50-% hranici, okolo ktorej osciluje už niekoľko rokov. "Zásadnejší prelom sa určite nedá dosiahnuť iba jedným zákonom alebo novelou, ale celou sériou systematických krokov, vrátane práce so spotrebiteľom," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down