12.02.2021 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holandská štvorkolka pre aplikáciu hnojovice

V zahraničí, ale i u nás na Slovensku čoraz viac narastá dopyt po samohybných strojoch a tak jednotlivé spoločnosti reagujú na tieto požiadavky svojimi novinkami. Holandská spoločnosť Vervaet predstavila svetu začiatkom februára svoj najnovší počin. Je ním štvorkolesový samohybný stroj na hnojovicu a kal s označením Quad, ktorý spoločnosť vyrobila v spolupráci s nemeckým výrobcom cisterien Garant Kotte.

Rodinná firma Vervaet, ktorú vlastní už tretia generácia vyrába samohybné stroje na aplikáciu hnojovice už od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia. V roku 1998 bol Vervaet jedinou firmou, ktorá ponúkala vo svojom portfóliu štvorkolesový aplikátor s objemom 20 m3, no dopyt zákazníkov po takomto stroji nebol v tom čase prelomovým. V portfóliu firmy nájdeme trojkolesové, štvorkolesové a aj päťkolesové samohybné stroje. Cieľom výrobcu bolo priniesť na trh stroj, ktorý má jednoduchý dizajn, nízke náklady na údržbu, vysokú zostatkovú hodnotu a zároveň nízke náklady na aplikáciu 1 m3 materiálu. Hlavnou črtou novo predstaveného aplikátora Quad 550 je veľký chladič umiestnený v prednej maske a sacie rameno pre čerpanie materiálu. Výrobca uvádza, že použitý chladič dokáže udržať priaznivú teplotu plne zaťaženého motora pri teplote vonkajšieho prostredia do 45 °C. Nový koncept bol vytvorený s novým partnerom firmy, ktorým sa stalo švédske Volvo. Prístup ku chladiču je veľmi jednoduchý a zaručuje komfortnú a jednoduchú údržbu. Sacie rameno je otočné o 180° a i keď je umiestnené v prednej časti stroja, v prepravnej polohe vôbec neprekáža vo výhľade z miesta obsluhy.

Výkonný motor, výkonné čerpadlá a nová prevodovka

Pod kapotou aplikátora Vervaet Quad 550 nájdeme šesťvalcový motor Volvo Penta s objemom 13 litrov a výkonom 550 konský síl (410 kW). Samohybný aplikátor Quad sa tak môže pochváliť vysokým krútiacim momentom 2 650 Nm pri 1 200 otáčkach za minútu. Tieto papierové parametre z neho robia jednu z najvýkonnejších, ak nie najvýkonnejšiu voľbu na trhu. Tak ako aj ventilátor, je aj motor veľmi dobre prístupný pre údržbu z ľavej strany stroja, kde sa nachádzajú všetky filtre. Výmena motorového oleja, či filtra hydrauliky je možná i bez demontáže nádrže, a to vďaka unikátnemu riešeniu inžinierov spoločnosti Vervaet.

S ohľadom na jednoduchú údržbu bola vytvorená i úplne nová prevodovka Vervaet. Podľa vyjadrenia spoločnosti v stroji nenájdeme prevodovku CVT, pretože tieto systémy nie vždy dokážu zvládnuť požadované krútiace momenty a nie sú dostatočne spoľahlivé. Vervaet tak vybavil model Quad hydromechanickou prevodovkou vlastnej výroby. Tá kombinuje najlepšie prvky oboch technológií, pričom využíva hydraulické motory na zabezpečenie plynulého riadenia otáčok mechanických prevodoviek a náprav, ktoré zvládajú vysoké krútiace momenty pri náročných prácach. Samostatné prevodovky pre každú nápravu sa starajú o nepretržitý pohon 4x4. Vo svojej triede však samohybný aplikátor Quad nevyniká len výkonom, ale aj nízkou hmotnosťou a vysokou obratnosťou, ku ktorej prispieva nízky polomer otáčania, či napríklad aj krabí chod.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down