17.06.2013 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hornonitrianske bane plánujú vybudovať centrum biomasy

Logistické centrum biomasy plánujú vybudovať Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) v súvislosti s modernizáciou Elektrárne Nováky (ENO) po roku 2015, ktorá počíta so spoluspaľovaním domáceho hnedého uhlia a biomasy.

PRIEVIDZA. Vzniknúť by malo v období po dokončení modernizácie ENO v areáloch baní Nováky a Handlová. TASR o tom informovala hovorkyňa HBP Adriana Siváková. Súčasťou logistického centra by bolo aj cielené pestovanie energetických plodín. "Dodávali by sme ich do súčasných a nových zdrojov v ENO, pre Handlovskú energetiku a iných záujemcov," doplnila.

A. Siváková vysvetlila, že modernizácia ENO po roku 2015 súvisí s novým nariadením Európskej únie o emisných limitoch, takzvanej IED smernice, podľa ktorej jej približne polovica zariadení ENO nebude vyhovovať, pokiaľ sa neinvestuje do ich obnovy.

"Pre zabezpečenie odbytu hnedého uhlia preto v spolupráci so Slovenskými elektrárňami (SE) pripravujeme v rámci ekologizácie ENO výstavbu nového zdroja a modernizáciu niektorých existujúcich blokov," dodala.

Logistické centrum biomasy je jednou z alternatív vytvorenia nových pracovných miest v súvislosti s plánovaným ukončením ťažby v Bani Cigeľ v roku 2015. V dôsledku ukončenia ťažby príde o prácu približne 600 zamestnancov bane. HBP predpokladajú, že logistické centrum vytvorí 40 až 60 nových pracovných miest.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down