18.11.2013 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hospodárska situácia v eurozóne sa už začala zlepšovať

Hospodárska situácia v eurozóne sa už začala zlepšovať, ale toto zlepšenie nie je také výrazné, ako odborníci ešte pred niekoľkými mesiacmi očakávali. Vyhlásil to dnes člen Menového výboru Európskej centrálnej banky (ECB) a guvernér rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny, ktorého citujú agentúry Bloomberg a RTTNews.

VIEDEŇ. Pripomenul tiež, že miera inflácie v eurozóne sa pohybuje hlboko pod hranicou 2 %, pri ktorej ECB garantuje cenovú stabilitu. Podľa Nowotneho centrálna banka má k dispozícii nástroje, ktoré jej pomôžu zabrániť deflácii.
      "Ak bude potrebné podniknúť ďalšie kroky, máme v arzenáli na to viacero nástrojov," vyhlásil.
      ECB tento mesiac prekvapila trhy, keď nečakane znížila kľúčovú úrokovú sadzbu na nové historické minimum 0,25 %. Štvrtina členov Menového výboru, vrátane Nemca Jensa Weidmana, bola podľa nemenovaného zdroja z ECB proti takémuto kroku.
      "Nie je tajomstvom, že sa diskutovalo o tom, či je správny čas na tento typ rozhodnutia, alebo nie je," povedal Nowotny, podľa ktorého fakt, že sa ECB nakoniec rozhodla konať, odráža vyhliadky eurozóny na dlhšie obdobie nízkej inflácie.
      Nowotny sa zároveň domnieva, že odstránenie finančnej roztrieštenosti v eurozóne by pomohlo oživiť slabé tempo jej hospodárskeho rastu. A pripravovaná banková únia je jedným z krokov k tesnejšej integrácii, mala by však zahŕňať čo najviac štátov, teda aj tie, ktoré nie sú členmi menovej únie.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down