08.10.2013 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hospodársky výbor odobril novelu o OZE, podľa opozície je netransparentná

Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) z dielne ministerstva hospodárstva je podľa opozičných poslancov netransparentná a neštandardná. "Vláda mohla zvoliť transparentnejší spôsob ako podržať U.S. Steel na Slovensku," vyhlásil na dnešnom zasadnutí hospodárskeho výboru parlamentu jeho predseda, poslanec za KDH Ján Hudacký.

Novelu tohto zákona sa vláda zaviazala prijať v memorande, ktoré podpísala s košickou spoločnosťou U.S. Steel po tom, čo firma hrozila odchodom zo Slovenska. Proti zákonu na výbore vystúpili viacerí poslanci opozície, novelu však hospodársky výbor nakoniec odobril.
      Podľa predkladateľa návrhu, rezortu hospodárstva, má po prijatí novely fungovať efektívnejšie podpora elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby. V zákone sa má okrem iného zmeniť podmienka, pri ktorej bude možné podporiť zariadenie s výkonom nad 125 megawattov (MW).
      Prísnejšou podmienkou má byť využitie minimálne 30 % obnoviteľných zdrojov energie v palive, oproti súčasnému minimálnemu podielu 20 %. Umožňuje sa tiež podporiť plyny vznikajúce ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese. Takáto zmena má podľa rezortu hospodárstva za cieľ podporiť domáce zdroje energie, aby sa znížila závislosť na dovoze primárnych zdrojov energie.
      Zároveň sa novelou znižuje hranica podpory, kedy má výrobca elektriny nárok na doplatok na celú časť vyrobenej elektriny, z 10 MW na 5 MW celkového inštalovaného výkonu. V zariadení, ktoré využíva ako zdroj veternú energiu, sa táto hranica nemení.
      Novelou sa podľa ministerstva umožňuje po splnení podmienok získať doplatok na celú časť vyrobenej elektriny aj pre zariadenia s celkovým inštalovaným výkonom nad 5 MW. Možným spôsobom je napríklad podiel tepla dodaného na technologické účely najviac 40 % alebo splnenie podmienky minimálneho podielu obnoviteľných zdrojov energie alebo plynov vznikajúcich ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down