24.09.2013 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hra

Hra s cenami na trhoch neprestáva prekvapovať.

Podľa správ zo zahraničia je o bravčové mäso z Európskej únie veľký záujem z Ruska a Číny. Zvýšený záujem ovplyvní aj dostupnosť na trhu, ceny pre spracovateľov a konečné ceny pre spotrebiteľov. Obchodné reťazce na Slovensku sa odvolávajú na nedostatok tohto mäsa z domácej produkcie, preto ho musia za vyššie ceny nakupovať z dovozu.
Kde sa pri tejto situácii nachádzajú ceny pre domácich producentov? Podľa informácií od chovateľov ošípaných, nákupné ceny bravčového mäsa na Slovensku v aktuálnom týždni poklesli, a obchodníci zo zahraničia sa snažia ceny až neprimerane znižovať, dokonca chovatelia aktuálne odmietli predávať do Maďarska, aj iným bitúnkom mimo Slovenska.
Ako tu teda funguje neviditeľná ruka trhu, ktorá by sa mala riadiť ponukou a dopytom? Alebo tu ide len o maximalizáciu zisku priekupníkov? Zvýšený záujem o nákup by mal ísť ruka v ruke s lepšími cenami. Vyzerá to však, že aj vplyvom nedostatku bravčového mäsa z domácej produkcie pocítia zvýšenie cien nakoniec najviac koneční spotrebitelia. Zostane pre domácich výrobcov chov ošípaných naďalej nerentabilný?
MALVÍNA GONDOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down