Hrdze a septoriózy obilninám jednoznačne nesvedčia

V minulom roku sa nám podarilo rozšíriť portfólio produktov do obilnín o fungicíd Greteg. Ponúkame vám ideálne riešenie pre ošetrenie obilnín v druhej polovici vegetácie s množstvom výhod.

Greteg je jednozložkový fungicíd s účinnou látkou difenoconazole. Je registrovaný do pšenice ozimnej, pšenice jarnej, pšenice ozimnej tvrdej, pšenice jarnej tvrdej, pšenice špaldovej ozimnej, pšenice špaldovej jarnej, tritikale ozimnej, tritikale jarnej, ražne ozimnej, raže jarnej v segmente fungicídnej ochrany horných listových poschodí a klasov.

Účinnosť a kedy aplikovať

Aplikácia je možná od rastovej fázy vlajkového listu (BBCH 39) do konca kvitnutia (BBCH 69). Ideálny termín pre aplikáciu je v období metania až kvitnutia. V tomto termíne perfektne ochráni nielen horné listové poschodia proti septorióze pšenice, hrdze pšeničnej aj hrdze plevovej, ale spoločne s azolovým partnerom poskytuje aj vynikajúcu ochranu klasov proti fuzariózam a černiam klasov. Významná vedľajšia účinnosť na černe obilnín zaistí krásne zlaté klasy a zdravú slamu aj pre prípad daždivého priebehu zberu. Pri testovaní v našich pokusoch bola preukázaná aj významná vedľajšia účinnosť na DTR.

Možnosť tank-mix kombinácií

Ideálnym partnerom pre ochranu proti klasovým chorobám pri aplikácii v období kvitnutia je napríklad náš fungicíd Pecari (ú.l. protioconazol) alebo fungicíd s obsahom metconazole alebo tebuconazole.

Dávkovanie je jednoduché, stačí použiť 0,4-0,5 l/ha fungicídu Greteg v kombinácii s vyššie uvedenými fungicídmi. V tank-mixe s azolovým partnerom sa tiež významne prejaví synergický efekt účinku na choroby.

Vyššia rozpustnosť v tukoch, menšie riziko vzniku rezistencie

Greteg je svojím spôsobom pre použitie v obilninách jedinečný, a to preto, že sa jedná o čistý difenoconazole. Účinná látka difenoconazole je rovnako, ako všetky azolové účinné látky, rastlinami veľmi rýchlo prijímaná, ale v porovnaní s nimi disponuje vyššou rozpustnosťou v tukoch. Oproti iným triazolovým účinným látkam je menej náchylný na vznik rezistencie a je veľmi vhodný do systémov fungicídnej ochrany, kde je zaradená ako „iný“ triazol. Jedná sa o systémovú fungicídnu účinnú látka s preventívnymi a kuratívnymi účinkami, v rastlinných pletivách sa šíri akropetálne a translaminárne. Po aplikácii je účinná látka navyše rýchlo zabudovaná aj do voskovej vrstvy listov obilnín. Z tohto dôvodu disponuje vysokou odolnosťou voči zmytiu dažďom.

Stabilita pri vysokých teplotách

Ďalším, nemenej dôležitým benefitom účinnej látky difenoconazole je jej stabilita aj pri vysokých teplotách. To je pri aplikácii v neskorších fázach vegetácie veľmi dôležité. Nedochádza k rýchlej a nežiaducej degradácii účinnej látky v pletivách rastlín a účinok prípravku Greteg nie je negatívne ovplyvnený. Môžete sa na jeho účinnosť spoľahnúť aj v priebehu dozrievania.

Zhrňme si čo dokáže Greteg

  • Preventívny a kuratívny účinok, prevencia a zníženie rizika vzniku rezistencie (možnosť obmeny triazolového prvku v aplikačnom slede)​.
  • Rýchly príjem rastlinou a zabudovanie do voskovej vrstvy, translaminárny pohyb v rastline​.
  • Výborná odolnosť voči zmytiu dažďom​.
  • Vysoká efektivita a účinnosť na septoriózy a hrdze​.
  • Preukázaná významná vedľajšia účinnosť proti helmintosporióze pšenice (DTR).
  • Ideálny pre ošetrenie obilnín v druhej polovici vegetácie. Dobrá voľba pre T3 segment (BBCH 51-69).
  • Flexibilný do tank-mix kombinácií.

Autor: Ing. Václava Spáčilová, Ph.D., Syngenta Slovakia s.r.o.

List napadnutý hrdzou pšeničnou

Septorióza pšenice na liste

Pohľad na zdravý porast z dronu

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down