Hrozba pre malých farmárov

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) volá po rozšírení vakcinácie hovädzieho dobytka s cieľom zamedziť šírenie sa nodulárnej dermatitídy vo východnej Európe a na Balkáne, kde je riziko tohto ochorenia najväčšie.

RÍM. V nedávno uverejnenom vyhlásení FAO varuje aj krajiny, v ktorých sa ochorenie ešte nevyskytuje, aby začali s vakcináciou na základe rizika šírenia sa tohto ochorenia, ktoré má ničivé dôsledky najmä pre malých chovateľov.

Nodulárnu dermatitídu spôsobuje vírus, ktorý je šírený prostredníctvom bodavého hmyzu, a pre hovädzí dobytok môže byť smrteľný, hoci pre ľudí je neškodný. V minulosti sa vírus vyskytoval výlučne v Afrike. Tak to bolo až do roku 2013, kedy sa objavil v Turecku, odkiaľ sa rýchlo rozšíril do deviatich krajín východnej Európy a na Balkán.

Dvesto lokalít

Počas obdobia najintenzívnejšieho šírenia sa v Európe zaznamenali spomenuté krajiny vypuknutie vírusu až v dvesto lokalitách, čo viedlo k výrazným ekonomickým stratám v dôsledku poklesu produkcie mlieka, zníženej kvality koží a úhynu približne 15 percent postihnutých zvierat.

„Aj keď bolo šírenie sa vírusu po masových vakcináciách v apríli zastavené, v posledných mesiacoch sme znovu zaznamenali výskyt tohto ochorenia v Albánsku, Grécku a v Macedónsku. Je to ďalší znak toho, že ochorenie ešte nebolo úplne eliminované a že ak nezvýšime naše snahy o jeho kontrolu, potom sa môže šíriť ďalej,“ povedal Ren Wang, asistent generálneho riaditeľa Oddelenia poľnohospodárstva a ochrany spotrebiteľov vo FAO.

FAO vyzýva vlády v ohrozených krajinách, aby začali s vakcinačnými kampaňami včas, teda ešte pred sezónou množenia sa hmyzu, ktorá sa obvykle začína v marci, kedy sú počty nákaz najväčšie.

Preventívne vakcinácie v Chorvátsku, v Bosne a Hercegovine a v severnej časti Srbska by umožnili vytvorenie ochrannej zóny, ktorá by zamedzila rozšíreniu sa tohto ochorenia do susedných krajín, napríklad do Maďarska a do Rumunska, teda do krajín kde sa toto ochorenie ešte nevyskytlo.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *