Hrozba zo zahraničia už doputovala aj na Slovensko

A máme tu ďalšiu kauzu v sektore hydinárstva. Po brazílskych kurčatách, salmonelových vajciach z Poľska - a spomenúť by sme mohli aj iné importované hrozby – sú to tentoraz dovezené slepačie vajcia, ktoré boli kontaminované pesticídom Fipronil.

Potom, ako sa škandál prevalil v iných krajinách, ich objavili aj naši veterinári v sklade vo Vrbovom. Boli určené pre stravovacie zariadenia – a sú ďalším dôkazom toho, že majitelia či prevádzkovatelia vo veľkom siahajú po lacných potravinách v zahraničí; často krát v prípade mrazených kurčiat s otáznym dátumom porážky a v prípade vajec s otáznym dátumom znášky.

Pritom v oboch prípadoch máme dostatok kvalitných, čerstvých a zdravotne nezávadných výrobkov od domácich producentov. Veď v slepačích vajciach sme v ako jednej z mála potravinárskych komodít sebestační, ba v nich máme aj  miernu nadvýrobu. Avšak až 20 percent z produkcie vajec musia slovenskí hydinári vyvážať, lebo ich doma nedokážu predať.

Únia hydinárov Slovenska považuje úroveň kontroly v stravovacích zariadeniach zo strany orgánov hygieny za nedostatočnú, a sme presvedčení, že kontrola týchto prevádzok by mala byť v kompetencii Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Napokon, aj súčasnú kauzu odhalili jej pracovníci ŠVPS.

Tak, ako je zákazník o pôvode potravín informovaný v obchode, tak by mal byť informovaný aj v stravovacích zariadeniach – či už v reštauráciách, ale aj v závodných a v školských jedálňach.

Keďže to tak nie je, mal by sa stať tým dôsledným kontrolórom samotný spotrebiteľ; práve on by sa mal zaujímať o pôvod potravín, z ktorých mu vo verejnom stravovacom zariadení pripravia jedlo.

A čo naše deti?

Hlavné riziko, vyplývajúce z konzumácie kontaminovaných vajec, plynie najmä pre deti, pretože Fipronil je nebezpečný pri spotrebe kontaminovaných vajec, kedy môže u človeka dôjsť k poškodeniu obličiek, pečene a štítnej žľazy.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *