18.01.2011 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hrozí im nedostatok vody

Až polovici Čechov hrozí nedostatok vody, lebo jej podzemné zásoby klesajú. Podľa odborníkov je Česko šiestou najsuchšou krajinou v EÚ. Menšie zásoby podzemnej vody majú len Litva, Belgicko, Cyprus, Luxembursko a Malta.

Odborníci dodávajú, že je to dôsledok meniacej sa klímy. V minulosti pršalo rovnomerne počas celého roka; teraz sú častejšie prudké dažde, ktoré nestačia vsiaknuť do zeme. Klesajúce zásoby podzemnej vody už vyvolávajú problémy v niektorých českých regiónoch, napríklad v oblasti Rakovníka a Hradca Králové. Podľa klimatológov sa približujú suchšie roky, počas ktorých zrejme dôjde k ďalšiemu poklesu spodnej vody.

Štát vlani začal projekt, ktorého cieľom je zmapovať zásoby vody podrobnejšie. Za päť rokov vydá na prieskum 623 miliónov Kč (25,60 milióna eur). Väčšia časť peňazí na projekt príde z Bruselu. Prieskum bude realizovať Česká geologická služba (ČGS). Teraz majú úrady k dispozícii údaje, ktoré sú 20 rokov staré.

Petr Mixa z ČGS uviedol, že bez aktuálnych poznatkov chýba predstava o tom, koľko vody možno maximálne vyčerpať. Škody spôsobené chýbajúcou stratégiou čerpania podzemných vôd môžu byť nedozerné. V niektorých oblastiach zanikajú pramene, alebo klesá prietok riek, či vysychajú chránené biotopy. Obavy pred suchom sú teraz opodstatnené. Tento rok sú na tom pramene po niekoľkých vlhkejších rokoch síce lepšie, ale hydrológovia upozorňujú na suchšie obdobie.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down