29.09.2015 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Husi a kačice z cudzích dvorov

V Slovenskej republike v súčasnosti vyprodukujeme len päť percent z našej celkovej spotreby vodnej hydiny. K takémuto neradostnému stavu sme sa dopracovali za posledných 20 rokov.

BRATISLAVA. Tieto a ďalšie konštatovania odzneli na tlačovej besede v Bratislave, kde o danej problematike informovali predstavitelia Únie hydinárov Slovenska (ÚHS).

Ako uviedol Ing. Daniel Molnár, riaditeľ ÚHS, hoci chov vodnej hydiny má na území Slovenska dlhú tradíciu, jej produkcia najmä po roku 2000 neustále klesala.

„Kým v roku 2000 sme v SR vyprodukovali 528 ton kačíc v živom, v minulom roku to bolo už iba 80 ton,“ uviedol Ing. D. Molnár.

Podiel kačíc na celkovej produkcii hydiny na Slovensku tak klesol z 5,5 percenta na súčasných 0,9 percenta.

Podobná situácia je aj v chove husí. Tých sme v SR vlani vyprodukovali len 73 ton a ich podiel na celkovej produkcii hydiny v SR predstavuje len 0,8 percenta.

Produkcia kačíc u nás najvýraznejšie klesala v období medzi rokmi 2002 a 2011, kedy každoročný úbytok predstavoval takmer 500 ton.

Charakteristickou črtou pre odvetvie chovu vodnej hydiny je skutočnosť, že v danom odbore až na jednu či dve svetlé výnimky úplne absentujú veľkochovatelia.

„Našim posledným mohykánom vo veľkochove kačíc je firma Agrostar v Kráľovom Brode, okres Galanta,“ konštatoval riaditeľ ÚHS.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down