10.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hybridné jačmene sa presadili

Spoločnosť Syngenta v ostatných rokoch prináša na slovenský trh osivá hybridov ozimného jačmeňa, v ktorých je priekopníkom. Precízna šľachtiteľská práca a následný vývoj pestovateľských systémov sú predpokladom toho, že hybridy jačmeňa pestovateľov presvedčili výbornými pestovateľskými vlastnosťami a vysokými úrodami. „Hybridné ozimné jačmene navyše v praxi dokazujú výrazne vyššiu stabilitu úrod v rôznych agroekologických podmienkach Slovenska.“

Uviedol  Ing. Milan Šimo, zástupca spoločnosti Syngenta počas prehliadky odrodového pokusu na Dni poľa Optitech v Hornej Strede. V porovnaní s líniovými odrodami jačmeňa sú HyvidoTM jačmene celkovo vitálnejšie, majú rýchlejší počiatočný rast, vytvárajú mohutnejší koreňový systém, t. j. po zime skôr vstupujú do vegetácie. Z ďalších vlastností upozornil na väčšiu listovú plochu vďaka čomu lepšie fotosyntetizujú. V konečnom dôsledku sa heterózny efekt prejavuje aj na klase, ktorý je dlhší, zrno má vyššiu objemovú hmotnosť, čo má nesporný vplyv na výšku úrody.

V segmente hybridných jačmeňov sú aktuálne v ponuke štyri hybridy – SY Galileoo, SY Toreroo, SY Baracooda a novinka SY Dakoota. Stredne skorý hybrid SY Baracooda je typický klasový typ, t. j. úrodu tvorí mohutným klasom a vysokou HTZ. Podľa M. Šima veľmi dobre reaguje na hnojenie dusíkom, výsledkom čoho je nadpriemerne vysoká úroda. Disponuje veľmi dobrou odolnosťou proti múčnatke a chorobám listov. Z ponuky je najvhodnejší do suchších oblastí. Naopak, dva kompenzačné typy – SY Toreroo a SY Dakoota, úrodu tvoria hustotou porastu – teda vyšším počtom odnoží, odporúčané sú aj do extenzívnejších podmienok. Konkrétne SY Toreroo skôr do vlhších podhorských a horských oblastí, novinka SY Dakoota je vhodná aj do podmienok juhozápadného Slovenska, nakoľko si vie veľmi dobre poradiť aj so suchším priebehom vegetácie. SY Galileoo je prechodný typ medzi kompenzačným (odnožujúcim) a klasovým typom. Ako zdôraznil M. Šimo – ide o veľmi flexibilný hybrid, ktorý si dokáže poradiť v rôznorodých podmienkach. Je taktiež mimoriadne úrodný. Výhodou je aj veľmi dobrý zdravotný stav počas celej vegetácie a výborná zimuvzdornosť. „Hybridné jačmene podrobujeme množstvu testov v pokusoch. V ošetrených aj neošetrených variantoch poskytujú vždy vyššiu úrodu v porovnaní s líniovými odrodami jačmeňa,“ dodal M. Šimo k ich nesporným prednostiam.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down