17.01.2020 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hybridy kukurice a slnečnice v exkluzívnej ponuke

„Od augusta 2019 osivá kukurice a slnečnice francúzskej osivárskej spoločnosti MAS Seeds exkluzívne na Slovensku zastupuje spoločnosť RWA SLOVAKIA. Táto spolupráca nám umožní ešte intenzívnejšie sa integrovať v oblasti predaja osív, ale aj ich šľachtenia a výroby."

Uviedol Ing. Marek Jakubec, zástupca spoločnosti RWA SLOVAKIA, počas odbornej konferencie koncom novembra v Nitre.

Spoločnosť MAS Seeds s 80 ročnou históriou pôsobenia na trhu s osivami predstavil je produktový špecialista Ing. Karol Gubovič: „Až 15 percent z ročného obratu naša spoločnosť investuje do oblasti výskumu a šľachtenia, čo je výrazný podiel. Dôraz v šľachtení okrem iného kladieme na zdravotný stav s odolnosťou proti významným chorobám a na zvyšovanie odolnosti proti stresu v dôsledku klimatickej zmeny.“

Spoločnosť MAS Seeds má zastúpenie v 50 krajinách sveta, v rámci Európy pôsobí jej 12 dcérskych spoločností.

Ponuka osív kukurice

Z portfólia spoločnosti K. Gubovič ako prvé predstavil osivá kukurice v bio kvalite. MAS 48.L - stredne neskorý hybrid kukurice (FAO 420 - 440) je podľa zástupcu spoločnosti vhodný pre ekologický systém pestovania. MAS 59.BN je špeciálna kukurica s bielym zrnom pre mlynárske spracovanie, ktorá sa už presadila v Maďarsku.

Z ďalších špeciálnych hybridov sú v ponuke Gritz (napr. pre chovateľov holubov) a DM3307WX.

Hybridy s označením WATERLOCK

„Hybridy kukurice z portfólia MAS Seeds, ktoré vykazujú vysokú toleranciu proti suchu a teda stresu z nedostatku vody, sú označené ako WATERLOCK," uviedol K. Gubovič, "z každej kvapky vody dokážu vyťažiť maximum."

Selekčné kritériá pre hybridy WATERLOCK sú nasledovné: skoré kvitnutie, ktoré je výhodné z pohľadu využitia jarnej vlahy, zosúladenie kvitnutia  samčích a samičích kvetov, rýchly vývoj a udržanie listovej plochy, silná koreňová sústava a lepšia fyziologická plasticita, vďaka ktorej sa rastliny môžu ľahšie vrátiť do normálnej prevádzky po stresovom období spôsobenom nedostatkom vody.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down