Hybridy repky s výhodami pre rok 2022

„Z hľadiska spoločnosti optimálnym riešením v súčasnosti je prepájanie prípravkov na ochranu rastlín a šľachtenia nových odrôd, resp. hybridov s cieľom dosahovať čo najvyššie úrody, popri efektívnosti a znižovaní nákladov na pestovanie. V zmysle uvedeného prvoradým cieľom je hlavne eliminovanie hospodársky závažných chorôb. Ďalším, nemenej dôležitým cieľom šľachtenia je nadpriemerný obsah oleja.“

Uviedol Ing. Jozef Kakuta zo spoločnosti BASF počas predstavenia portfólia hybridov repky s označením InVigor®.

Z nich INV 1188 je stredne skorý hybrid repky, otestovaný v podmienkach Slovenska. Podľa J. Kakutu už od začiatku vyniká vitalitou v raste, odolnosťou proti poliehaniu, veľmi dobrým zdravotným stavom, hlavne odolnosťou proti fómovej hnilobe (gén Rlm7). Svoje prednosti potvrdil víťazstvom v pokusoch spoločnosti AGRADA v roku 2021. Veľmi dobre sa mu darilo aj v pokusoch SPZO, v ktorých dosiahol nadpriemerné úrody v porovnaní s konkurenčnými hybridmi.

Novinky pre rok 2022

Portfólio spoločnosti BASF posilnil nový hybrid repky INV 1170 – v dynamike rastu je podobný INV 1188. Zaregistrovaný bol českým ÚKZÚZ-om, pričom v roku 2019 dosiahol desať percent na priemer úrod kontrolných hybridov. Podľa J. Kakutu disponuje viacerými prednosťami, ktorými je veľmi dobrý zdravotný stav, hlavne odolnosť proti verticíliovému vädnutiu a fómovej hnilobe, veľmi dobre toleruje stresové podmienky prostredia, čo preukázal v suchom a veľmi teplom roku 2018.

Ďalší nový hybrid Crosfit úspešne prešiel skúšaním v Nemecku. Zaujímavý je pre veľmi dobrý zdravotný stav - disponuje odolnosťou proti TuYV, nádorovitosti kapustovitých a veľmi dobrou odolnosťou proti verticíliovému vädnutiu. Ako uviedol J. Kakuta - patrí medzi hybridy s vysokou dynamikou rastu a vývinu, vďaka čomu je možné ho siať aj v neskoršom termíne. Vyniká v odolnosti proti poliehaniu a vymrznutiu. Presadil sa v pokusoch SPZO, konkrétne v lokalite Chujavy (ČR) v roku 2021, v ktorých dosiahol prvé miesto. 

Spoľahlivá fungicídna ochrana repky

„Najdôležitejšie a najfrekventovanejšie choroby repky sú biela hniloba, fómová hniloba a čerň repková, taktiež verticíliové vädnutie a pleseň sivá,“ uviedol Ing. Anton Onufer, zástupca spoločnosti BASF, ktorý ako spoľahlivé a praxou preverené riešenie odporúča aplikovať účinnú látku boscalid zo skupiny karboxamidov (SDHI) obsiahnutú vo fungicíde Efilor®, v ktorom je v kombinácii s účinnou látkou metconazole.

Prípravok Efilor® vzhľadom na morforegulačný účinok odporúča aplikovať na začiatku vegetácie a na ošetrenie kvitnúceho porastu repky aplikovať prípravok Pictor®, ktorý maximálne znižuje riziko napadnutia hubovými chorobami počas kvitnutia a nasadzovania šešúľ. Podľa A. Onufera je kombinácia účinných látok dimoxystrobin a boscalid v prípravku Pictor® neprekonateľná vo fungicídnej ochrane repky. Zároveň má pozitívny vplyv na fotosyntetickú aktivitu rastlín. Dôvody prečo je Pictor® považovaný za jeden z najvšestrannejších fungicídov sú vysoká účinnosť na všetky choroby v čase kvitnutia, zvýšená pevnosť šešúľ, vyššia odolnosť voči stresovým faktorom a bezpečnosť pre včely s dosahom na výšku a kvalitu produkcie.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down