29.03.2022 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hybridy s rešpektom

„Výsledkom cielenej šľachtiteľskej práce sú moderné, komplexne vybavené hybridy, geneticky nastavené pre podmienky Slovenska. Hybridy značky DEKALB® sú zárukou vysokej úrody ako aj kvality. Šľachtenie repky bolo v posledných rokoch zamerané na zvýšenie odolnosti proti pukaniu šešúľ a výsledkom implementácie génu Rlm 7 je odolnosť proti fómovej hnilobe. Z ďalších trendov je to vyššia odolnosť vybraných hybridov proti nádorovitosti kapustovitých rastlín a šľachtenie zamerané na odolnosť proti vírusu žltačky kvaky (TuYV).“ 

Skonštatoval Ing. Ján Hanuska zo spoločnosti Bayer, počas odbornej konferencie, ktorá sa aj v tomto roku uskutočnila on-line formou. 

Moderné, výkonné a kvalitné repky

Zástupca spoločnosti ako prvý predstavil v minulom roku uvedený hybrid DK Excited, ktorý sa hneď v prvom roku stal víťazom poloprevádzkových pokusov SPZO, sortiment B, s priemernou úrodou 4,33 tony z hektára (7 pokusných lokalít). Ide o stredne skorý hybrid, obsahuje gén Rlm 7 podmieňujúci odolnosť proti fóme, taktiež gén podmieňujúci odolnosť proti TuYV. Zaregistrovaný bol českým ÚKZÚZ-om po troch rokoch registračných skúšok (2019 - 2021), v ktorých dosiahol v priemere o 9 percent vyššie úrody v porovnaní s priemerom úrod kontrolných hybridov. V praxi sa presadil v poloprevádzkovom pokuse v Janoviciach s úrodou 3,98 tony z hektára.

DK Exbury - novinka roku 2022

Spoločnosť Bayer v roku 2022 posilnila ponuku repiek o absolútne nový hybrid DK Exbury. Úspešne bol zaregistrovaný po dvoch rokoch skúšania slovenským ÚKSÚP-om, v ktorých dosiahol 12 percent na priemer úrod kontrolných hybridov. Ako zdôraznil J. Hanuska - DK Exbury prešiel výberom interných pokusov spoločnosti realizovaných v podmienkach strednej Európy: „Presadil sa nadpriemernými úrodami, pričom rozptyl v dosiahnutých výsledkoch bol úzky, čím preukázal nadpriemernú stabilitu v rôznorodých podmienkach prostredia.“

Z pestovateľmi preverených hybridov upozornil na DK Expectation s odolnosťou proti TuYV. Podľa J. Hanusku je zaujímavý tým, že pri zníženej intenzite hnojenia dusíkom dosahuje vyrovnané úrody. Výkonnosť potvrdil v poloprevádzkových pokusoch SPZO v roku 2021 v sortimente A v Piešťanoch, v ktorých vyhral s úrodou 4,25 tony z hektára.

Trojica predstavených hybridov repky okrem geneticky podmienenej odolnosti či už proti fómovej hnilobe (gén Rlm7), alebo TuYV, disponuje zvýšenou odolnosťou proti pukaniu šešúľ.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down