13.02.2018 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hybridy slnečnice pre každého pestovateľa

„Je čas, keď stojíme pred otázkou, aké hybridy zasiať do naplánovaných osevných postupov. Jednou z jarných plodín, ktorá má stabilné miesto na našich poliach je aj slnečnica ročná.“

Skonštatovala Kristína Nagyová zo spoločnosti Syngenta a špecifikovala ponuku pre rok 2018: „Pre pestovateľov ponúkame štandardné slnečnice, Clearfield® slnečnice, hybridy technológie Clearfield® Plus a nadchádzajúcej sezóne aj hybrid do technológie EXPRESS®.“

V štandardných hybridoch je v ponuke NK Brio - jeden z najpestovanejších v Európe. Dosahuje vysoký obsah oleja - až okolo 53 percent. Do intenzívnych i horších podmienok pestovania je určená SY Arisona, ktorá výborne odoláva suchu a vysokým teplotám. V pokusoch v roku 2017 realizovaných v Maďarsku dosiahla priemerné úrody 3,6 tony z hektára.

Najpredávanejším hybridom na Slovensku v segmente Clearfield® slnečníc je NK Neoma - modifikácia hybridu NK Brio. V pokusoch v roku 2017  naprieč Slovenskom dosiahla nadpriemerne vysoké úrody, napr. Sokolce - takmer 5 ton, Palárikovo - 4, 6 tony, Jasová - 3,6 tony z hektára.

Technológia Clearfield® Plus

Technológia Clearfield® Plus predstavuje novú úroveň pestovania slnečnice. Zabezpečuje vyššiu úroveň kontroly burín v slnečnici počas celej vegetácie. Podľa K. Nagyovej sú hybridy tejto technológie odolnejšie proti vplyvom prostredia a disponujú vyšším úrodovým potenciálom. V ponuke spoločnosti je SY Bacardi (geneticky vychádza zo suchovzdorného hybridu NK Kondi), SY Neostar (genetický základ vychádza z hybridov NK Brio a NK Neoma) – a tretím je nový „high-oleic“ hybrid SY Gracia.

SY Bacardi vďaka rýchlemu počiatočnému rastu dosahuje nadpriemerné úrody aj v arídnych podmienkach. SY Neostar presvedčil pestovateľov úrodami v suchom roku 2017, napr. v Palárikove dosiahol cez 5 ton, podobne aj v Orechovej Potôni - 4,5 tony z hektára.

Novinka SY Gracia, okrem vysokého obsahu kyseliny olejovej disponuje špičkovým úrodovým potenciálom, stabilitou v nepriaznivých podmienkach a tiež výborným zdravotým stavom. Vyniká odolnosťou proti sklerotínii a sivej škvrnitosti slnečnice. V registračných pokusoch v Maďarsku (2014 - 2016) dosiahla priemernú úrodu 3,6 tony z hektára. Rovnakú úrodu dosiahla aj v minulom roku v lokalite Borovce.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down