17.01.2011 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hydinu vraj prebaľovali v rozpore so zákonom

Spoločnosti Podtatranská hydina, a.s., Kežmarok a Hydina, s.r.o., Košice podľa informácií šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MP RV) SR Zsolta Simona prebaľovali poľskú hydinu v rozpore s ustanoveniami zákona o veterinárnej starostlivosti.

"V obidvoch prípadoch prevádzkovatelia a prevádzky neboli schválené ako prevádzky podľa zákona o veterinárnej starostlivosti na činnosti vybaľovania produktov živočíšneho pôvodu z priameho obalu a ich prebaľovania do nového priameho obalu," uviedol dnes na brífingu Zs. Simon s odvolaním sa na výsledky kontrol Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR, ktoré boli vykonané v mesiacoch november a december 2010.

Spoločnosť Hydina Košice podľa Zs. Simona nebola navyše zaregistrovaná podľa zákona o veterinárnej starostlivosti ani "ako miesto určenia pre zásielky, dovezené z iného členského štátu", z Poľska. "Napriek tejto skutočnosti sa mäso z Poľska do tejto prevádzkarne dovážalo," konštatoval.

"Boli zistené aj ďalšie nedostatky pri evidencii, pretože tieto spoločnosti majú aj svoje vlastné farmy, na ktorých produkujú hydinu. Takto dovezený tovar bol spracovaný, prebalený a uvedený do obehu na území SR ako výrobok slovenského pôvodu, ktorý v skutočnosti výrobkom slovenského pôvodu nebol," zdôraznil.

"Nechcem tým povedať, že spotrebiteľ bol ohrozený na zdraví. Spotrebitelia boli však zavádzaní v tom, aký výrobok v skutočnosti kupujú. Mysliac si, že kupujú slovenský výrobok, kupovali v skutočnosti výrobok poľský. ŠVPS SR začala voči týmto prevádzkovateľom správne konanie a uskutočňuje ďalšie úkony, ktoré vyžaduje zákon o veterinárnej starostlivosti a zákon o potravinách," informoval minister.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down