04.08.2023 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hyvido jačmene postavené na výkone

Na Dni poľa Optimalizovaných technológií, ktorý sa uskutočnil v júni 2023 v Rimavskej Sobote, bola v rámci odrodového pokusu predstavená kompletná ponuka HyvidoTM jačmeňov, disponujúcich viacerými prednosťami, vďaka ktorým sa v ostatných rokoch presadili na slovenskom trhu.

„V prvom rade je to pre vysoký odnožovací potenciál - v porovnaní s líniovými odrodami vytvára hybridný jačmeň väčší počet odnoží na jednotku plochy. HyvidoTM jačmene sú celkovo vitálnejšie, majú rýchlejší počiatočný rast, vytvárajú mohutnejší koreňový systém, ktorým dokáže odčerpávať väčšie množstvo živín a dostupnej vody z pôdy a transformovať ich do úrody,“ zhodnotil ich prednosti Ing. Milan Šimo, zástupca spoločnosti Syngenta.

V pokuse boli predstavené SY Baracooda, SY Galileoo a SY Dakoota, ktoré doplnili dve novinky: SY Loona a SY Harrier. 

Stredne skorý hybrid SY Baracooda je typický klasový typ, t. j. úrodu tvorí mohutným klasom a vysokou HTZ. Podľa M. Šimu veľmi dobre reaguje na hnojenie dusíkom, výsledkom čoho je nadpriemerne vysoká úroda zrna. Disponuje veľmi dobrou odolnosťou proti múčnatke a chorobám listov. Z ponuky je najvhodnejší do suchších oblastí. V pokuse okrem klasu zaujal hustotou porastu a pevným nepoliehavým steblom. Naproti tomu, dva kompenzačné typy z novšieho šľachtenia – SY Loona a SY Dakoota, úrodu tvoria hustotou porastu – teda vyšším počtom odnoží, odporúčané sú aj do extenzívnejších podmienok. V prípade SY Loona upozornil na výborný zdravotný stav, zvlášť na odolnosť proti chorobám listov. SY Dakoota je vhodná aj do podmienok juhozápadného Slovenska, nakoľko si vie veľmi dobre poradiť aj so suchším priebehom vegetácie. Bežne dosahuje okolo 9 ton z hektára. SY Galileoo je prechodný typ medzi kompenzačným (odnožujúcim) a klasovým typom. Ako zdôraznil M. Šimo – ide o veľmi flexibilný hybrid, ktorý si dokáže poradiť v rôznorodých podmienkach. Ako ostatné hybridy v ponuke je mimoriadne úrodný. Výhodou je aj veľmi dobrý zdravotný stav počas celej vegetácie a výborná zimuvzdornosť.

Ponuku doplnil SY Harrier - prvý BYDV (Barley yellow dwarf virus) tolerantný hybrid jačmeňa na trhu. „Vďaka zabudovanému génu proti BYDV umožňuje skorší výsev bez ohľadu na výskyt vektorov viróz, pričom uľahčuje ich reguláciu,“ uviedol k jeho výhodám M. Šimo. Patrí do kategórie kompenzačného typu hybridov,  je nižšieho vzrastu s veľmi vysokou odolnosťou voči poliehaniu.

Neoddeliteľnou súčasťou pestovania hybridných jačmeňov je dobre zvládnutá technológia ochrany. Konkrétne v pokuse boli proti burinám na jeseň aplikované prípravky Boxer® a Triviza® po 2 litre na hektár. Na jar Axial® (tritosulfuron, florasulam) v dávke 0,9 litra na hektár. Fungicídna ochrana bola v T1 termíne zabezpečená prípravkom Unix® 75 WG (cyprodinil) v dávke v 0,8 kg na hektár v kombinácii s regulátorom rastu Moddus® Flexi (trinexapacethyl) v dávke 0,8 litra na hektár. Do T2 je odporúčaný špičkový fungiíd ElatusTM Era v dávke jeden liter na hektár. V prípade výskytu kohútikov aplikovať Karate® Zeon. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down