27.10.2016 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ich snaha o zmiernenie pokút zatiaľ skončila v koši

Obchodné reťazce, podnikajúce na Slovensku a združené v Slovenskej asociácii moderného obchodu (SAMO) sa vo vzťahu k novelizovanému Zákonu o potravinách domáhali zmiernenia pokút za nedostatky, ktoré v ich prevádzkach objavia inšpektori, ako aj možnosti darovať potraviny po uplynutí doby minimálnej trvanlivosti na charitu. Avšak zatiaľ nepochodili.

BRATISLAVA. Na pondelkovej tlačovej besede v Bratislave o podrobnostiach informovala Katarína Fašiangová, predsedníčka SAMO. Podľa jej slov pritom v návrhu novely zákona o potravinách, ktorá prešla riadnym pripomienkovým konaním, boli tieto predstavy obchodníkov akceptované. Avšak na rokovanie vlády sa nakoniec dostal celkom iný návrh, kým ten pôvodný bol ignorovaný, a podľa slov K. Fašiangovej "skončil v koši".

V platnosti tak nateraz aj naďalej zostáva doterajšie status quo. Pritom možnosť darovať potraviny po uplynutí doby minimálnej trvanlivosti mala obmedziť plytvanie s potravinami. Podľa slov samotných obchodníkov totiž v obchode vzniká približne päť percent "potravinárskeho odpadu".

Predstavitelia SAMO nie sú spokojní ani so zachovaním doterajších úrovní pokút za prehrešky, ktoré inšpektori zistia v ich prevádzkach. Pokuty, ktoré môžu dosiahnuť aj výšku jedného až piatich miliónov eur, považujú za "neprimerané, nespravodlivé a likvidačné". A usilujú sa o ich prehodnotenie.

Katarína Fašiangová odôvodnila túto snahu tvrdením, že pokuty väčšinou znášajú obchodné reťazce, lebo sú na konci celej vertikály, avšak na nedostatkoch sa podieľajú aj predchádzajúce články potravinového reťazca, teda napríklad aj výrobcovia, spracovatelia, baliarne či skladovatelia.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down