01.08.2019 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

IDEAL otvára novú éru žatevnej techniky

Motor s objemom 12,4 l, najväčší zásobník na zrno, najrýchlejšie vyprázdňovanie vďaka výkonnej závitovke, najdlhší rotor, množstvo senzorov – to sú jedny z charakteristických vlastností stroja roka 2018, ktorý zavítal už aj na Slovensko. Predvádzacie akcie u zákazníkov sú v plnom prúde a my sme navštívili hneď dva podniky, kde sme mohli tento „ideálny kombajn pre zber“ vidieť priamo v akcii a zároveň sa v ňom i povoziť. Reč je samozrejme o obilnom kombajne Massey Ferguson Ideal 8T, ktorý patrí medzi to najlepšie a najvýkonnejšie zo zberových strojov.

Koncern AGCO sa pred niekoľkými rokmi rozhodol, že zmení segment obilných kombajnov. A to sa mu so svojimi modelmi Ideal viac-menej aj podarilo. Začať s konštruovaním stroja na bielom papieri a úplne od piky bolo to, čo si v tejto spoločnosti zaumienili. Kombajn predstavený v roku 2017 vyšiel z výrobného závodu minulý rok, kedy sa jeho nultá séria dostala na testovanie a predvádzacie akcie po celom svete. Ich sériová výroba je v plnom prúde a prvé kusy sú dostupné už aj u nás na Slovensku.

Obilný kombajn Ideal je vyrábaný v troch prevedeniach. Sú nimi modely Ideal 7, Ideal 8 a Ideal 9. Ak je za číslovkou písmeno T, ide o kombajn na pásovom podvozku. „Najmenší“ z rodiny kombajnov Ideal je vybavený koncernovým motorom AGCO Power s objemom 9,8 l a do ostatných dvoch nainštaloval výrobca motory značky MAN (model 8 používa šesťvalec MAN so zdvihovým objemom 12,4 l a výkonom 400 kW (538 k), model 9 je osadený motorom so zdvihovým objemom 15,2 l a výkonom 480 kW (647 k). Model 8T, ktorý priniesla na predvádzacie akcie po Slovensku spoločnosť AustroDiesel disponuje dvojrotorovým mláťacím ústrojenstvom s dĺžkou rotorov 484 cm a priemerom 60 cm. Jedná sa o vôbec najdlhší mláťací a separačný rotor na trhu, ktorý otvára nové dimenzie vo výmlate zberanej hmoty. Počas predvádzacích akcií na poliach Agrotrade Group v Dubníku, respektíve spoločnosti Donau farm v Kalnej nad Hronom, dokázal vydať zo seba hodinový výkon na úrovni 6,5 hektára. Pri tejto famóznej hodnote nás prekvapila najmä vysoká kvalita slamy, ktorú tento čierny kombajn nechával za sebou uloženú na riadku, ale i čistota zrna v zásobníku stroja.

Zo slabiny sa stala silná stránka

„Hlavnou slabinou axiálnych rotorových kombajnov bol v minulosti fakt, že v ich mláťacom ústrojenstve dochádzalo až k prílišnému drveniu slamy. Pri tomto kombajne s rotormi s dĺžkou 4,8 metra zaniká potreba agresívneho mlátenia a separácie hmoty, takže slama ostáva vo vynikajúcej kvalite a to je jednou z najväčších devíz tohto obilného kombajnu,“ uviedol Ing. Rastislav Kocour, zástupca spoločnosti Austro Diesel pre Slovenskú republiku. Separačná časť rotora tvorí zhruba 2,7 m z celkovej dĺžky rotora 4,8 m.

Zásobník na zrno s objemom 17 100 l sa počas predvádzania napĺňal skutočne rýchlo, a to i vďaka veľkému žaciemu adaptéru PowerFlow s pracovným záberom 10,7 m či pomerne vysokým pracovným rýchlostiam, ktorými dokáže tento stroj jazdiť pri zbere. Kombajn nás prekvapil i spotrebou. Tá sa pri predvádzaní stroja pohybovala na úrovni 9,4 l/ha. Pri tejto hodnote sa pozastaví zrejme každý poľnohospodár a povie si: „Ponúka vôbec niečo takéto konkurencia?“

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down